Hisse senedi yatırımcıları açısından uygun zamanlama stratejileri; BİST 30'da işlem gören hisse senetleri üzerine bir uygulama
Suitable timing strategies for stock markets investors; A study on the stocks of BIST 30
- Tez No: 564602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kurumlar ve bireyler tasarruflarını çeşitli finansal varlıklara yatırarak kar elde etmeyi amaçlarlar. Hisse senetleri bu finansal varlıklardan birisidir. Hisse senetlerinin bulunduğu piyasa riskli ve gelecek açısından belirsizliklerin bulunduğu bir piyasa olmasına rağmen alınan riske karşılık sağlanabilecek kar birbirini dengelemektedir. Bu sebeple kurumlar ve bireyler hisse senedi piyasasında yatırım yapmayı tercih etmektedirler. Hisse senedi piyasasında kar elde etmek için gelecekte gerçekleşecek olan fiyat hareketlerini doğru tahmin etmek gerekmektedir. Bu tahmini yapabilmek için analiz yöntemleri ve stratejiler geliştirilmiştir. Kurumlar için bu analiz yöntemlerini kullanarak yatırım yapmak nispeten daha kolaydır çünkü bünyelerinde zaten alanında uzman vardır. Fakat Bireysel yatırımcılar için bu süreç biraz daha zordur. Zira yatırımını ve piyasayı her zaman takip etmeli ve analizlerini kendisi yapmalıdır. Veya belirli bir maliyete katlanıp bir danışmana başvurabilir ki bu bile yatırımından kesin kar elde edeceği anlamına gelmemektedir. Bu bağlamda en düşük finansal bilgiye sahip bireysel yatırımcıların kullanabilecekleri, sadece hisse senedinin alım satım zamanın olduğu ve bunun dışında hiçbir finansal bilginin gerekli olmadığı on iki yatırım stratejisi oluşturulmuştur. Bu stratejiler, simülasyon yoluyla BİST 30'da yer alan firmaların hisse senetlerine tek tek yatırılarak incelenmiştir. Çıkan sonuçlarla birlikte bireysel yatırımcı için en uygun zamanlama stratejisi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutions and individuals aim to make a profit by investing their savings in several financial assets. Stoks are one of these financial assets. Although the market where the stocks are located is a market with risky and uncertainties in terms of future, the profit that can be provided and risk compensated for each other. For this reason, institutions and individuals prefer to invest in the stock market. In order to make a profit in the stock market, it is necessary to correctly estimate the future price movements. Analysis methods and strategies have been developed to make this estimation. It is relatively easy for companies to invest by using these analysis methods or strategies because they already have experts in their fields. But for individual investors this process is more difficult. Because investors should always follow the market movements and make their own analysis. Or they can hire financial advisors for a certain cost but it's still unknown whether the investor can profit in the future. In this context, twelve investment strategies have been developed in which individual investors with the lowest financial information can use. In these strategies, only the trading time is indicated. These strategies were examined individually by investing the stoks of BİST 30 companies with simulation. With the results, it's aimed to determined the most suitable timing strategy for the individual investor.