Özel eğitime gereksinim duyan çocuklara sahip annelerin çocukları ile olan ilişkileri, depresyon düzeyleri ve kişilik özellikleri
Parent-child relations, depression levels and personality traits of mothers of children with special education needs
- Tez No: 564615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacını; özel eğitime gereksinim duyan çocuklara sahip annelerin çocukları ile olan ilişkileri, depresyon düzeyleri ve kişilik özelliklerinin araştırılması oluşturmaktadır. Araştırmada Annelerin Çocuklarıyla İlişkileri Ölçeği, Eysenck Kişilik Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Ankete 100 normal çocuk, 100 engelli çocuk sahibi anne katılmıştır. Araştırma bulgularında normal çocuğu olan anneler için, çocuklarla ilişki ölçeği ile ölçeği puanları arasında orta derecede pozitif yönlü bir ilişki, çocuklarla ilişki ölçeği ile Beck depresyon indeksi puanları arasında orta derecede ters yönlü bir ilişki ve kişilik özellikleri ile Beck depresyon indeksi arasında ters yönlü kuvvetli bir ilişki olduğu saptanmıştır. Engelli çocuğu olan anneler için, çocuklarla ilişki ölçeği ile kişilik özellikleri ölçeği puanları arasında kuvvetli pozitif yönlü bir ilişki, çocuklarla ilişki ölçeği ile Beck depresyon indeksi puanları arasında kuvvetli ters yönlü bir ilişki ve kişilik özellikleri ile Beck depresyon indeksi arasında ters yönlü kuvvetli bir ilişki olduğu saptanmıştır. Özel eğitime gereksinim duyan çocuklara sahip anneler ile normal çocuğa sahip annelerin depresyon düzeylerinin farklılık göstermektedir. Özel eğitime gereksinim duyan çocuklara sahip anneler ile normal çocuğa sahip annelerin depresyon düzeyleri çocukları etkilemektedir. Araştırmada annelerin çocuklarıyla ilişkileri ölçek puanları, kişilik özellikleri ölçek puanları ve depresyon ölçek puanları, non-parametrik testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigation of the relationship between mothers with children who need special education and their children, depression levels and personality traits. In the study, the Relationship of Mothers with Children Scale, Eysenck Personality Inventory, Beck Depression Scale and demographic information form were used. 100 normal children and 100 mothers with disabilities participated in the survey. In the research findings, for mothers with normal children, there was a moderately positive relationship between children's relationship scale and scale scores, a moderate inverse relationship between children's relationship scale and Beck depression index scores, and a strong inverse relationship between personality traits and Beck depression index. It was determined. For mothers with disabled children, there was a strong positive relationship between the relationship with children and personality trait scores, a strong inverse relationship between the relationship with children and Beck depression index scores, and a strong inverse relationship between the personality traits and Beck depression index. Depression levels of mothers with children who need special education and mothers with normal children differ. Depression levels of mothers with children who need special education and mothers with normal children affect children. In this study, mothers' relationship with their children scale scores, personality traits scale scores and depression scale scores, non-parametric test, Kolmogorov-Smirnov Test, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis test were used.