Arapça öğretmenlerinin mesleki gelişiminde Satartalk San Diego State Üniversitesi Vakfı örneği
The example of Startalk San Diego University foundation in the professional development of Arabic teacher
- Tez No: 564614
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'deki Arapça öğretmenlerinin yabancı dil öğretim becerilerinin geliştirilebilmesi için San Diego State Üniversitesi Vakfının başarılı bir uygulaması olan STARTALK modelinden yararlanarak bir mesleki gelişim programı önerisi geliştirmektir. Nitel araştırma modeli olarak gerçekleştirilen bu araştırmada, üç aşamalı bir süreç izlenmiştir. Birinci aşamada gözlem tekniği kullanılmış, Amerika Birleşik Devletleri San Diego State Üniversitesi Vakfı bünyesinde uygulanmakta olan“STARTALK Teacher Training Programı”üzerine üniversite bünyesinde gözlemler yapılmıştır. Gözlemler ilgili kültür hakkında bilgi edinmek amacıyla, dört hafta boyunca yabancı dil eğitim merkezi, kütüphane, eğitim verilen sınıflar, akademisyenlerin çalışma ve ders verme ortamlarında yapılmıştır. Bu esnada herhangi bir ölçme, görüşme aracı veya forum vs. kullanılmamış, herhangi bir veriye delil toplamak amacı olmaksızın sadece ortamların ve kültürlerin ayrıntılı bir şekilde tanımlanmasına çalışılmıştır. İkinci aşamada, doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Bu aşamada STARTALK programının analizi için dokümanlar temin edilmiş, incelemeler ve gözlemler yapılmıştır.“STARTALK Teacher Training Programına”ilişkin eğitim içerikleri, standartlar, değerlendirme araçları, eğitim yöntemleri, yabancı dil öğretmeni yetiştirme süreciyle ilgili ulusal ve uluslararası akademik çalışmalar, yabancı dil eğitimi standartları ve ilgili üst politika belgeleri incelenerek doküman analizine tabi tutulmuştur. Bu analizler, yapılan gözlemlerden elde edilen informel bilgiler ışığında yapılmıştır. Üçüncü aşamada yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi tekniği kullanılmıştır. Bu aşamada, Arapça öğretmenlerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarının tespit edilmesi amacıyla Ankara ili sınırları içerisinde görev yapan Arapça öğretmenlerinden seçilmiş 12 kişilik bir grupla“odak grup görüşmesi”yapılmıştır. Araştırma problemi“STARTALK Teacher Training Programında”uygulanan 7 alt boyuttan oluşturulmuştur. Gözlem, doküman incelme ve görüşme bu boyutlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Arapça öğretmenlerinin temel öğretim becerileri olarak belirtilen bu boyutlar; Güvenli öğrenim çevresi oluşturma; işbirliği; öğrenme deneyimi; materyaller; geribildirim; planlama ve profesyonelliktir. Arapça öğretmenleri ile yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre tüm bu boyutlarda öğretmenlerin bireysel ve mesleki gelişim programlarına ihtiyaç duydukları ortaya çıkmıştır.“STARTALK Teacher Training Programı”nın analizi sonucu elde edilen Arapça öğretmeni mesleki gelişim programı etkinlik örnekleri, Arapça öğretmenlerinin bu boyutlarda güçlendirilebilmesi için bir hizmet içi eğitim program önerisi kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to develop the foreign language skills of Arabic teachers in Turkey benefiting from San Diego State University Foundation's successful program STARTALK, by using the model to develop a professional development program proposal. In this research conducted as a qualitative research model, a three-stage process was followed. In the first stage, the observation technique was used and observations were made on the“STARTALK Teacher Training Program”which was implemented by the United States San Diego State University Foundation. The observations were conducted for four weeks at the foreign language education center, the library, the classes, and the academicians studying and working environments to have knowledge of the culture. At this time any measurement, interview tool or forum etc. has not been used, it has been attempted to describe only the environments and cultures in detail, without the aim of collecting evidence and not using any data. In the second stage, the document analysis technique was used. At this stage, documents have been provided and studies and observations were made for analysis of the STARTALK program. STARTALK Teacher Training Program regarding training content, standards, assessment tools, training methods, national and international academic studies related to foreign language teachers development, foreign language education standards and related upper policy documents have been documentary analyzed. These analyses were made in light of the informal information obtained from the observations. In the third stage, semi-structured focus group interview technique was used. At this stage, in order to determine the professional development needs of Arabic teachers a“ focus group interview”was conducted with a group of 12 selected Arabic teachers working in the province of Ankara. The research problem consists of 7 sub-dimensions applied in STARTALK Teacher Training Program. Observation, document review and interview were carried out on these dimensions. These dimensions which are stated as basic teaching skills of Arabic teachers are; Creating a safe learning environment; cooperation; learning experience; learning tools; feedback; planning and professionalism. According to the findings of interviews with Arabic teachers, it was revealed that teachers in all these dimensions needed individual and professional development programs. Arabic teacher professional development program activity examples obtained from the analysis of STARTALK Teacher Training Program are presented in the context of an in-service training program proposal for strengthening the Arabic teachers in these dimensions.