Gelenekli Türk-İslam süsleme sanatlarında çırakların örgütsel bağlılıklarında ustaların liderlik tarzlarının etkisi
The effects of the leadership styles of the masters on the organizational commitment of the apprentices in traditional Turkish-Islamic decoration arts
  1. Tez No: 564623
  2. Yazar: SERDAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER TUĞSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tezin amacı gelenekli Türk-İslâm süsleme sanatlarında çırakların örgütsel bağlılıklarında ustaların liderlik tarzlarının etkilerini araştırarak literatüre katkıda bulunmaktır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde Türk-İslâm süsleme sanatlarında (hat, cilt, çini, minyatür, ebrû, katı, tezhib ve kalemişi) gelenekli usülde eğitim vermekte olan kurs merkezleri; örneklemini ise İstanbul ilinde Türk-İslâm süsleme sanatlarında gelenekli usülde eğitim almakta olan 281 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama tekniği olarak tesadüfi örnekleme tekniği tercih edilmiş olup; anketler e-posta ile dağıtılıp, toplanmıştır. Verilerin analiz yöntemi olarak regresyon analizi ve ANOVA analizi SPSS yazılımı ile yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre demokratik, otokratik ve tam serbesti tanıyan liderlik türlerinin örgütsel bağlılık üzerinde etkisi olduğu görülmektedir. Bir başka sonuç ise; çırakların devam ve normatif bağlılığı üzerinde demokratik, otokratik ve tam serbesti tanıyan liderlik türlerinin anlamlı etkisi olduğudur. ANOVA analizi sonuçlarına göre otokratik liderlik düzeylerinde cinsiyet grupları açısından anlamlı bir fark bulunmaktadır. Örgütsel bağlılık türlerinden normatif bağlılık ve devam bağlılık düzeylerinde yaş grupları açısından anlamlı bir fark bulunmaktadır. Örgütsel bağlılık türlerinden hiçbirinde çıraklık süresigrupları açısından anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to contribute to the literature by investigating the effects of the leadership styles of the masters on the organizational commitment of the apprentices in traditional Turkish-Islamic decoration arts. The universe is the branches of training centers in the traditional Turkish and Islamic decoration arts (Islamic calligraphy, bookbinding, tile art, miniature art, Turkish marbling art, paper cutting art, illumination art and architectural ornament art) in Istanbul. The sample consists of 281 participants in the Turkish-Islamic decoration arts in Istanbul. As for the data collection technique, random sampling technique is preferred. Regression analysis and ANOVA analysis are performed by SPSS software. According to the results of the regrssion analysis, it is seen that democratic, autocratic and laissez-faire leadership styles have significant effects on organizational commitment. Another result is that democratic, autocratic and laissez-faire leadership styles have significant effect on the continuance and normative commitment of apprentices. According to the results of ANOVA analysis, there is significant difference in autocratic leadership levels in terms of gender variable. There is significant difference in the normative commitmentand continuance commitment regarding to age groups.