AFAD'ın afet risk yönetiminde farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerinin etkinliği ve bilinebilirliği üzerine bir analiz
An analysis on AFAD's efficiency of awareness and consciousness-raising activities and knowability in disaster risk management
- Tez No: 564622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya tarihine bakıldığında yaşanan en büyük sorunlardan biri afetlerdir. Bu yüzden insanlar, devletler yani bu durumdan etkilenenler bu konuda hep çözüm aramışlardır. Geçmişte pek çok yaklaşım benimsense de günümüz için yetersiz ve etkin olmadıkları görülmüştür. Bu sebeple modern afet yönetimi yaklaşımları geliştirilmiştir. Modern yaklaşımlar afet öncesinin ve bu dönemdeki çalışmaların önemli ve faydalı olduğunu fark etmişlerdir. Dolayısıyla afet öncesi döneme önem vermeye başlamışlardır. Bu modern yaklaşımlardan bir tanesi de Bütünleşik Afet Yönetimi yaklaşımıdır. Bütünleşik afet yönetimi yaklaşımı iki evreye ayrılmaktadır. Bunlar afet öncesi dönem yani risk yönetimi ve afet anı ile afet sonrasını içeren kriz yönetimidir. Araştırmada, Trabzon ilinde bütünleşik afet yönetiminin ilkelerinden olan yönetişim doğrultusunda afet paydaşlarıyla görüşülmüştür. Araştırmanın amacı, afet paydaşlarının risk yönetiminde farkındalık adına yaptıkları, bunların devamlılığı, AFAD'a nasıl baktıkları ve hakkında ne bildikleri, kurumlar arası işbirliğiyle bunu nasıl değerlendirdiklerinin yeterliliği ve etkinliğinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme, doküman analizi ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Görüşmeler 35 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yazıya çevrilmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Doküman analizinde T. C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının resmi web sitesi incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda afet risk yönetiminde farkındalık konusunda çalışmaların genellikle afet sonrasıyla ilgili olduğu, konuyla ilgili farkındalık ve bilgilerinin yüksek olmadığı görülmüştür. Ayrıca bu konuda kendilerinin de mevcut durumu yeterli bulmadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters are one of the biggest problems in world history. For this reason, people, states, namely those affected by this situation, have always sought solutions. Although many approaches have been adopted in the past, they have been seen as inadequate and ineffective for today. Therefore, modern disaster management approaches have been developed. Modern approaches have realized that pre-disaster and studies in this period are important and beneficial. Therefore, they have started to give importance to pre-disaster period. One of these modern approaches is the Integrated Disaster Management approach. Integrated disaster management approach is divided into two phases. These are the pre-disaster period, namely risk management and crisis management, which includes after-disaster and during disaster. In the study, disaster stakeholders were interviewed in the direction of governance which is one of the principles of integrated disaster management in Trabzon province. The aim of the research is to examine and evaluate the efficiency and effectiveness of disaster stakeholders in the awareness of risk management, their continuity, how they observe AFAD and what they know about it, how they evaluate it through inter-agency cooperation. In the study, semi-structured interview, document analysis and observation techniques of qualitative research methods were used. The interviews were conducted with 35 people. The interviews were made into text and subjected to content analysis. In the document analysis, the official web site of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Turkey, Disaster and Emergency Management Department was examined. As a result of the research, it was observed that studies on awareness about disaster risk management are usually related to after the disaster and their awareness and knowledge about the subject is not high. In addition, it was observed that they did not find the current situation sufficient.