Basel 3 kapsamında bankacılık sektöründe risk yönetimi ve Türk Bankacılık Sektörüne muhtemel etkileri
Risk management in banking sector within the scope of Basel 3 and the possible effects on the Turkish Banking Sector
  1. Tez No: 564651
  2. Yazar: ÖZDEN YETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Genelde ülkeler arasında yapılan, özelde ise gelişmiş ülke finans kuruluşlarından az gelişmiş ülkelere yönelik yapılan kredi işlemlerinin yoğunluğu artarken; ülkelerin dışında faaliyet gösteren uluslarüstü kuruluşların, özellikle gelişmekte olan ülkelere yönelik kredi hareketlerinin giderek daha etkin ve daha kontrollü bir biçimde yönlendirdiği görülmektedir. Süreç içinde ülkeler arasındaki kredi hareketliliğinin belirli normlarla belirlenmesi gerekliliği doğmuştur. Bu amaçla, kurulduğu günden beri, asıl hedefi uluslararası finansal hareketleri düzenlemek olan Basel Komitesi, oluşan karmaşayı gidermek, bankaların sermaye yapılarını güçlendirmek ve düzenlemek için uluslararası standartlar/prensipler sistemini yayınlamıştır. Basel Temel Prensiplerinin Türk Bankalar kanunu ile karşılaştırılması ve Basel III'ün Türkiye'deki küçük ve orta boy işletme prensiplerine uyum sürecinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda;“Basel III Kapsamında Bankacılık Risk Yönetimi ve Türkiye'deki uygulama ve yansımaları”bu tezin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
From this period generally made between countries in private if the private sector is not private in developed countries, the intensity of the credit transactions twards the less developed countries increases, while international organizations operating outside the countries, especially the Credit movements towards developing countries, are guided in an increasingly effective and more controlled manner. The necessity of determining the credit mobility between countries in the process with certain norms. The Basel Committee, whose main objective has been to regulate international financial movements since the day it was established, published the system of international standards principles to strengthen and regulate the capital structures of banks. Basel III the study and comparison with the last part of the basic principles of the Turkish banking law in Basel and Basel III was aimed at examining the small and medium sized enterprises principles of harmonization process in Turkey. Our study banking and risk management under Basel III implementation and its impact on Turkey are the subject of this thesis.