Çalışanların örgütsel sessizlik davranışları üzerinde dişi-erkek kültür boyutunun etkisi: Fethiye ilçesi 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerine yönelik uygulama
The impact of female and male culture dimensions on organizational silence behaviors of employees: An application for 4 and 5 star accommodation facilities in Fethiye district
- Tez No: 564658
- Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada örgütsel sessizlik davranışları üzerinde erkek kültür ve dişi kültür boyutunun etkisi incelenmiştir. Gelişen dünyada örgütler kendilerini yenilemek çabasındadırlar. Örgütler kendi bünyesindeki iş görenlerini de yenilemeli ve sürekli olarak geliştirmelidir. Örgütlerin en büyük sorunlarından birisi iş görenlerinin sessiz kalmalarıdır. İş görenler örgütlerinde sessiz kalmayı tercih etmektedirler. İş görenlerin sessizliği bilinçli olarak tercih ederken bazen bilinçsiz olarak da tercih etmektedirler. Bireylerin sessiz kalmalarını engellemek için örgüt iş görenlerini teşvik edici unsurlarda bulunmalıdır. Örgütlerde toplumsal cinsiyet değerlerine de yer verilmektedir. Toplum içerisinde bireyler sadece dişi ve erkek rollerine göre ayrılmaktadır. Örgütler iş görenleriyle beraber örgüt yapısında da erkek ve dişi kültür boyutlarına sahip olmaktadır. İşletmelerde çalışanların sessizliğe yönelmeleri artmaktadır. Birçok etmen iş görenin sessiz kalmasına sebep olabilmektedir. Kültür boyutları da işletmeyi ve iş göreni etkileyen etmenlerden biridir. Çalışan bireyler kültürün ve çevrenin etkisiyle sessiz kalarak işletmeye ve kendi gelişimine pek fazla yarar sağlayamamaktadır. Örgütsel sessizlik davranış boyutlarının erkek kültür ve dişi kültür boyutuna etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of male and female culture dimensions on organizational silence behaviors. Organizations strive to renovate themselves in the developing world. Organizations should also modernize and continuously improve their own employees. One of the biggest problems of organizations is their employees' remaining silent. Employees prefer to remain silent in their organizations. Employees mostly prefer to remain silent consciously while in certain situations they may prefer to do so unconsciously as well. The organization should implement encouraging factors to prevent their employees from remaining silent. Gender values are also included in organizations. In the society, individuals are divided based on their roles as male and female. Organizational structure also acquires male and female cultural dimensions with its employees. Employees' preference to remain silent is on rise in enterprises. Many factors can cause employees to remain silent. Culture dimensions are among the factors affecting both the enterprise and the employee. Employees cannot provide much benefit to their enterprises or their own development when remaining silent under the influence of culture and social environment. It has been found that the organizational silence behavior dimension had an impact on both male and female culture dimensions.