Psikolojik güçlendirme ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki ve bir araştırma
Relationship between psychological empowerment and organisational citizenship behavior and a research
  1. Tez No: 564675
  2. Yazar: CEREN ÇELİK ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz iş dünyasındaki hızlı değişim ve yüksek kalite beklentisi işletmeler için daha iyisini ve mükemmeli hedeflemeyi ve ortalama ile yetinmemeyi zorunlu hale getirmiştir. İşletmelerdeki insan kaynağının iş tanımlarını aşan, kendiliğinden ve karşılık beklemeksizin yaptığı örgütsel vatandaşlık davranışları ve işlerini daha anlamlı hissetmelerine, işlerinde etkili ve yetkin olduklarına inanmalarına dair güçlendirme algıları işletmelerin rekabet üstünlüğü için her geçen gün daha da önemli bir hal almıştır. Kapsayıcı ve uzun soluklu iş tanımları yapmanın modern örgütlerde gittikçe daha zorlaşması da bu durumu desteklemektedir. Bu araştırmada sözü geçen iki unsur arasındaki ilişki ele alınmış ve psikolojik güçlendirme örgütsel vatandaşlık davranışının bir öncülü olarak hipotize edilmiştir. Araştırma dinamiklerin çok hızlı değişmesi ve karmaşıklığın yoğun olması hasebiyle bu unsurların daha da ön plana çıktığı bilgi teknolojileri (IT) sektöründe çalışan 159 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Korelasyon ve regresyon sonuçları çalışmanın psikolojik güçlendirme ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiye yönelik savını doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid change and high-quality expectations of the contemporary business environment forced organizations to target the better and excellence and not to compromise with the mediocracy. Organizational citizenship behavior, which human resources in the organization engage as an extra role behavior that is not a part of their job definition, with no expectations of reciprocity and self-started in nature; and perceptions of empowerment which makes employees fell their jobs more meaningful, having more impact and being more competent in their jobs, each day became more and more important for the competitive advantage of the organizations. Increasing difficulty of forming inclusive and long-lasting job definitions in modern organizations also supports this situation. This research investigated the relationship between the aforementioned concepts and hypothesized psychological empowerment as an antecedent for organizational citizenship behavior. Research was conducted with 159 participants which are working in Information Technologies (IT) sector where these factors evolve as more critical elements with rapidly changing dynamics in the job environment and high complexity. Results of correlation and regression analysis supported the hypothesized relationship between psychological empowerment and organizational citizenship behavior.