Farklı uzunluklarda post boşluğu hazırlanmasından sonra kök dentinindeki çatlakların ve dişlerin kırılma direncinin belirlenmesi: Bir mikro bilgisayarlı tomografi çalışması
Determination of fracture resistance of teeth and cracks in root dentin after post space preparation in different lengths: A micro computed tomography study
- Tez No: 564703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SİNAN TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Literatürde, son yıllarda üretilmiş Ni-Ti döner eğelerinin kök kanal duvarında çatlak oluşturma etkisini inceleyen birçok çalışma mevcuttur. Fakat bilindiği kadarıyla, post yuvası hazırlanması sırasında kullanılan drillerin kök kanal duvarında çatlak oluşturma etkisini inceleyen bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, farklı uzunluklarda post boşluğu hazırlanmasının kök dentininde çatlak oluşturma sıklığının mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) kullanılarak tespit edilmesi ve dişlerin vertikal kırılma testinden elde edilecek verilerin ileriye dönük olarak değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında 105 adet tek ve düz köklü çekilmiş insan mandibular küçük azı dişi kullanılmıştır. Dişler rasgele beş gruba (negatif kontrol, pozitif kontrol ½, pozitif kontrol 2/3, deney grubu 2/3 ve deney grubu ½) ayrılmıştır (n=21). Deney gruplarındaki dişler kanal şekillendirmesinden önce ve sonra mikro-BT ile taranmıştır, bunu takiben güta perka ve rezin içerikli kanal patı kullanılarak doldurulmuştur. Deney ve pozitif kontrol gruplarındaki dişlere farklı boyutlarda (kanal boyunun 2/3 ve ½'si) post boşluğu hazırlanmıştır. Dişler mikro-BT ile tekrar taranmıştır. Daha sonra postlar simante edilip üst restorasyonlar yapılmıştır. Vertikal kırılma testi, üniversal bir test makinesiyle 1 mm/dk piston başlığı hızında yapılmıştır. Kırılma yükleri her diş için newton cinsinden kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler için ki-kare, tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri uygulanmıştır. Post boşluğu hazırlanması sırasında kullanılan driller köklerde çatlak ve vertikal kırıklara sebep olabilir. Kısa ve uzun postlar ile restore edilmiş dişlerin kırılma direnci benzerdir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
There are many studies in the literature that investigate the effect of cracking in the root canal wall of Ni-Ti rotary files produced in recent years. However, to the best of our knowledge, there is no study that examines the effect of drills used to prepare the post space to crack the root canal wall. The aim of this study is to determine the frequency of crack formation in the root dentin of different lengths of post space using microcomputed tomography (micro-CT) and to evaluate prospectively the data obtained from the vertical fracture test of teeth. Within the scope of the study, 105 single and straight rooted human lower premolar teeth were used. Teeth were randomly divided into five groups (negative control, positive control ½, positive control 2/3, experimental group 2/3 and experimental group ½) (n = 21). The teeth in the experimental groups were scanned by micro-CT before and after the canal shaping, followed by filling with gutta percha and resin-based root canal sealer. Different sizes of post space (2/3 and 1/2 of the length of the canal) were prepared for the teeth in the experimental and positive control groups. Experimental groups were scanned with micro-CT again. Then the posts were cemented and composite restorations were performed. The vertical fracture test will be carried out with a universal test machine at a piston head speed of 1 mm / min. The fracture loads were recorded in newtons for each tooth. For statistical analysis chi-square, one-way ANOVA and Tukey HSD tests were applied. Drills used in the preparation of the post cavity can cause cracks and vertical fractures in the roots. The fracture resistance of the restored teeth with short and long posts is similar (p>0,05).