Farklı bitirme ve cila işlemleri ile farklı beyazlatma tekniklerinin CAD/CAM materyallerin renk ve yüzey özellikleri üzerine etkileri
The effects of different finishing and polishing processes and different whitening techniques on the color and surface properties of CAD/CAM materials
- Tez No: 564747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TEKÇE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İki farklı konsantrasyonda ve tipte beyazlatma ajanının farklı bitim/cila işlemleri uygulanmış olan CAD/CAM materyallerine uygulanmasının materyallerin renk ve yüzey pürüzlülüğü özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmada CAD/CAM blok olarak Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japonya) ve Shofu Blok HC (Shofu Dental Corporation, Kyoto, Japonya) hibrit bloklar kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan Cerasmart ve Shofu Blok HC CAD/CAM hibrit bloklar iki ana grup olmak üzere, materyallere uygulanan yüzey işlemlerine ve beyazlatma tekniklerine göre 8 alt gruba ayrılmıştır (n=10). Tüm materyaller, üretici firma önerileri doğrultusunda uygulanmıştır. Numunelerin yüzey pürüzlülük ölçümleri kontakt profilometre cihazı ile numunelerin renkleri CIELab renk sistemine göre spektrofotometre cihazı ile başlangıçta ve 18. gün sonunda ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of two different concentrations and types of bleaching agents on CAD/CAM materials which have different finishing/polishing processes on the color and surface roughness properties of the materials. In this study, Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japan) and Shofu Block HC (Shofu Dental Corporation, Kyoto, Japan) hybrid blocks were used. Cerasmart and Shofu Block HC CAD/CAM hybrid blocks were divided into eight subgroups according to surface treatments techniques and bleaching techniques (n=10). All materials were applied according to the manufacturer's recommendations. The surface roughness of the samples was measured with contact profilometer device and the colors of the samples were measured with spectrophotometer according to CIELab color system.