Kesme kapasitesi yetersiz betonarme kirişlerin karbon lifli polimerler ile güçlendirilmesinin statik ve dinamik olarak incelenmesi
Static and dynamic investigation of shear deficient reinforced concrete beams strengthened with carbon fiber reinforced polymer strips
- Tez No: 564762
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN KÖMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kesme dayanımı yetersiz betonarme kirişlerin karbon lifli polimer şeritler ile güçlendirilmesinin kirişlerin davranışına ve dinamik özelliklerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla, ikisi kontrol elemanı ve dört tanesi deney elemanı olarak toplam altı adet betonarme kiriş test edilmiştir. Çalışma, yarı-statik yükleme ve dinamik ölçüm olarak iki aşamada yapılmıştır. Güçlendirilen kirişlerde, lifli polimer şeritler 50 mm, 100 mm, 150 mm ve 200 mm aralıklarla kullanılmıştır. Deneysel çalışma sonuçları, lifli polimerler arası mesafe ve yükleme aşamaları değişkenlerinin kirişlerin davranışı ve dinamik özelliklerine etkisi açısından değerlendirilmiştir. Deney sonuçları lifli polimerler ile güçlendirme yönteminin kesme kapasitesi yetersiz kirişlerin kesme kapasitesini artırdığını, sünek eğilme davranışı meydana geldiğini, şeritler arası mesafe azaldıkça frekans değişim oranını azalttığı dolayısıyla kirişlerin dinamik özellikleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of strengthening shear deficient reinforced concrete beams with carbon fiber reinforced polymer (CFRP) strips on the behavior and dynamic properties were experimentally investigated. For this purpose, six reinforced concrete beams were tested, as two reference members and four members strengthened with CFRP strips. Then, the study was carried out in two stages as quasi-static loading and dynamic measurement. For strengthened beams, the spacing between CFRP strips was used as 50 mm, 100 mm, 150 mm and 200 mm. The results of the study were investigated in terms of the spacing between CFRP strips and the loading stages on the behavior and dynamic properties of the beams. The test results showed that strengthening with CFRP contributed to the shear capacity and ductile behavior and, as the spacing between the strips decreased the frequency change rate decreased.