Dijital indirekt bonding tekniğinin mikrosızıntı ve bağlanma dayanımı açısından etkinliğinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the efficiency of digital indirect bonding technique on microleakage and bonding strength
- Tez No: 564763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOKAKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızın amacı dijital indirekt bonding tekniğinin geleneksel olarak kullanılan bonding yöntemleri ile mikrosızıntı ve bağlanma dayanımı açısından etkinliğini in vitro olarak karşılaştırmaktır. Çalışmamızda kullanılacak dişler farklı bonding yöntemleri ile braketlenmesi için üç gruba ayrılmış ve her gruptaki dişler mikrosızıntı ve bağlanma dayanımı değerlendirilmesi için 2 alt gruba bölünmüştür (n=14). Bonding işlemi tamamlanan dişler termal siklus işlemine tabi tutulmuştur. Mikrosızıntı değerlendirilmesi boya çıkarma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Spektrofotometre cihazı kullanılarak numunelerin absorbans değerleri ölçülmüştür. Bağlanma dayanımı örneklerine sıyırma testi (SBS) uygulanmış ve diş yüzeyinde kalan artık adeziv miktarı değerlendirilerek AAE skorlaması yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the efficacy of digital indirect bonding technique with conventional bonding methods in terms of microleakage and bond strength. The teeth used in this study were divided into three groups for different bonding methods, and then were divided into 2 subgroups to evaluate microleakage and bond strength (n = 14). After the bonding process, teeth subjected to thermal cycling. Microleakage assessment was performed by dye extraction method. The absorbance values of the samples were measured by using the spectrophotometer. SBS test was applied to the bonding strength samples and adhesive remnant index scoring was performed. Data were analyzed statistically.