Direkt ve indirekt yapıştırma tekniklerinin braket konum doğruluğuna etkisinin çapraşıklık miktarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of direct and indirect bonding techniques on bracket position accuracy according to the amount of crowding
  1. Tez No: 839514
  2. Yazar: BURAK SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET PALA MUTLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Düz tel tekniğinde braket konumlarının doğruluğu tedavi başarısında önemli yere sahiptir. Literatürde direkt ve indirekt braket konum doğruluğunu karşılaştıran birçok çalışma olmasına rağmen bu çalışmalardan hiçbiri dişlerdeki çapraşıklığın etkilerini incelememiştir. Bu çalışmanın amacı direkt ve indirekt yapıştırma tekniklerinin dişlerin çapraşıklık miktarına göre braket konum doğruluklarını değerlendirmektir. 30 hasta çapraşıklığı 0-3 mm ve >6 mm olmak üzere 2 gruba (N=15) ayrıldı. Alt çene üzerinde direkt yapıştırma tekniği klinik olarak uygulandı. Hastalardan elde edilen rutin çalışma alt çene modelleri üzerinde 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretilmiş transfer kaşıkları yardımıyla dijital indirekt yapıştırma tekniği in vitro manikin hasta modelleri üzerinde uygulandı. Ağız içi tarama cihazı yardımıyla alt çene arkı ve braketler dijital ortama aktarıldı ve braket konum sapmaları GOM Inspect (Braunschweig, Almanya) yazılımı kullanılarak oklüzo-gingival (mm), mezio-distal (mm), oklüzo-gingival (o), mezio-distal (o) değerleriyle ölçüldü. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi ve Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Her iki braket yapıştırma tekniği de klinik olarak başarılı sonuçlar göstermiştir. Direkt ve indirekt yapıştırma çalışma gruplarında braket konum hataları ölçüldüğünde lineer ve açısal konum hataları vertikal ve mezio-distal yönde istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p6 mm olan gruplarda direkt ve indirekt yapıştırma teknikleri arasında açısal ve lineer ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Her iki braket yapıştırma tekniği klinik olarak başarılı sonuçlar vermiştir ve hekimin tercihine bağlı olarak kullanılabilir fakat indirekt yapıştırma tekniğinin çapraşıklığı daha fazla olan hastalarda daha avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the straight wire technique, the accuracy of the bracket positions has an important place in the success of the treatment. Although there are many studies in the literature comparing direct and indirect bracket position accuracy, none of these studies examined the effects of crowding teeth. The aim of this study is to evaluate the bracket position accuracy of direct and indirect bonding techniques according to the amount of crowding of the teeth. 30 patients were divided into 2 groups (N=15) with crowding of 0-3 mm and >6 mm. The direct bonding technique on the lower jaw was applied clinically. Digital indirect bonding technique was applied on in vitro manikin patient models with the help of transfer trays produced using a 3D printer on routine study lower jaw models obtained from patients. The mandibular arch and brackets were digitally transferred with the help of an intraoral scanning device, and bracket position deviations were measured with ocluso-gingival (mm), mesio-distal (mm), ocluso-gingival (0), mesio-distal (0) values using GOM Inspect (Braunschweig, Germany) software. The suitability of the data for normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilk test. Kruskal Wallis, Mann Whitney U test and Bonferroni correction were applied for comparisons between groups. Both bracket bonding techniques have shown clinically successful results. When bracket position errors were measured in the direct and indirect bonding study groups, linear and angular position errors showed statistically significant differences in the vertical and mesiodistal directions (p 6 mm crowding. Both bracket bonding techniques have yielded clinically successful results and can be used depending on the clinician's preference, but it can be said that the indirect bonding technique is more advantageous in patients with more crowding.