Depresyon hastalarında çocukluk ve yetişkin bağlanma stilleri
Childhood and adult attachment styles in patients with depression
  1. Tez No: 564779
  2. Yazar: BÜŞRA SÜMEYYE ÇALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, depresyon tanısı alan ve almayan bireylerin bağlanma stilleri ile ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumları arasında karşılaştırma yapmayı hedeflemiştir. Çalışmanın hasta grubuna, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı polikliniğine ayaktan başvuran DSM –IV-R ve DSM V kriterlerine göre depresyon tanısı almış ve düzenli ilaç kullanan 18-65 yaş arası 118 depresyon hastası birey dâhil edilmiştir. Çalışmanın sağlıklı grubu ise depresyon tanısı almamış, hasta grupla benzer demografik özelliklere sahip 18-65 yaş arası 130 sağlıklı bireyden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında katılımcıların bağlanma stillerini belirlemek üzere Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, katılımcıların ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumlarını belirlemek üzere Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği, depresyon düzeylerini belirlemek üzere ise Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Ayrıca hasta ve sağlıklı bireylerin ekonomik düzey, eğitim, medeni durum, çalışma durumu, cinsiyet gibi demografik özellikler bakımından farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Sonuç olarak hasta grupla sağlıklı grubun; medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi, çalışma durumu, sigara kullanımı, depresyon puanları, kaygı –kaçınma puanları, bağlanma stilleri, ebeveynlere ait kabul/ilgi – sıkı denetim/kontrol puanları, ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları değişkenleri açısından farklılaştığı görülmüştür. Hasta grup ise kendi içerisinde cinsiyet, yaş, kaygı – kaçınma puanları, kabul/ilgi ve sıkı denetim/ kontrol puanları, bağlanma stilleri, ebeveynin çocuk yetiştirme tutumu, intihar, hastalığın başladığı yıl, tedavi süresi, ilaç kullanım süresi, yatış sayısı, yatış süresi, depresyon atağı sayısı, atak süresi değişkenleri açısından karşılaştırılmış, birbiriyle ilişkili olan değişkenler saptanmıştır. Sağlıklı grupta ise cinsiyet kategorik değişkenine göre depresyon puanları açısından fark vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the attachment styles of the individuals diagnosed with and without depression to the parental child-rearing attitudes. The patient group of the study included 118 patients with depression aged between 18-65 years, who applied to the outpatient clinic of Uludag University Medical Faculty Psychiatry Department, and who were diagnosed with depression and using regular medication according to DSM MIV-R and DSM V criteria. The healthy group of the study consisted of 130 healthy individuals aged between 18-65 years who had similar demographic characteristics with the patients who were not diagnosed with depression. Within the scope of this research, in order to determine the attachment styles of the participants,“Experiences in Close Relationships Inventory-II”, to determine the child-rearing attitudes of the parents of the participants,“Child-Rearing Attitudes Scale”, and to determine their depression levels,“Beck Depression Inventory”were used. In addition, the patients and healthy individuals were investigated whether they differed in terms of demographic characteristics such as economic level, education, marital status, working status, and gender. As a result, it has been observed that the patient group and healthy group differed in terms of variables of marital status, having a child, education level, working status, smoking status, depression scores, anxiety - avoidance scores, attachment styles, parental acceptance/interest - strict supervision/control scores, and parental child-rearing attitudes. The patient group was also compared within itself in terms of gender, age, anxiety - avoidance scores, acceptance/interest and strict supervision/control scores, attachment styles, parental child-rearing attitude, suicide, year of disease onset, duration of treatment, duration of medication, number of hospitalizations, hospitalization period, the number of depression attacks, and attack duration variables, and then the associated variables were identified. As for the healthy group, there is a difference in terms of depression scores, according to gender categorical variable.