Bipolar bozukluk tanısı olan hastalarda ayrılma anksiyetesi bozukluğu görülme sıklığı, çocukluk çağı travmaları ve erişkin bağlanma biçimi ile ilişkisi
Frequency of separation anxiety disorder in patients with bipolar disorder and its relationship to childhood trauma and adult attachment styles
  1. Tez No: 507987
  2. Yazar: BÜŞRA GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇETİNAY AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Bipolar 1 Bozukluk(B1B) tanılı remisyonda olan 100 hastada ayrılık anksiyetesi bozukluğu görülme sıklığı, çocukluk çağı travmaları ve bağlanma biçimleriyle ilişkisinin ele alınması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel tipte bir çalışmadır. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerinden izlemi süren, içerme ve dışlama kriterlerini karşılayan, Young Mani Derecelendirme ve Hamilton Depresyon Derecelendirme ölçekleri uygulanarak remisyonda olduğu kabul edilen 100 B1B tanılı hasta ardışık olarak çalışmaya alınmıştır. Ayrılık Anksiyetesi Bozukluğu Belirtileri için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu ve çalışmamız için hazırladığımız hastalık ile ilgili özellikleri ayrıntılı olarak sorgulayan Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu araştırmacı tarafından hastalara uygulanmıştır. Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi, Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri özbildirim ölçekleri hastalar tarafından doldurulmuştur. BULGULAR: Hastalarda Çocukluk Çağı Ayrılık Anksiyetesi (ÇAAB) oranı %25 Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi (YAAB) oranı %35 olarak saptanmıştır. ÇAAB ve/veya YAAB olan hasta oranı %39 olarak saptanmıştır. Hastaların %59'unda çocukluk çağı travması olduğu bulunmuştur. Duygusal ihmal, duygusal kötüye kullanım, fiziksel kötüye kullanımı olan hastalarda özkıyım girişimi anlamlı düzeyde daha yüksektir. Hastalarda %54 oranında güvensiz bağlanma biçimi saptanmıştır. Güvensiz bağlanma biçimi olan hastalarda özkıyım girişimi oranı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir. SONUÇ: Bipolar bozukluk tanılı hastalarda çocukluk çağı travmaları, AAB ve güvensiz bağlanma biçimi yüksek oranda eşlik etmektedir. Eşlik eden durumların sorgulanması ile tanı karmaşası ortadan kalkarken uygun tedavi yaklaşımlarının belirlenmesi mümkün olabilir. Bipolar bozukluk tanılı hastalarda ayrılık anksiyetesi bozukluğunun bağlanma biçimleri ve çocukluk çağı travmaları ile ilişkisini inceleyen daha geniş örneklemli araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate the relationship of separation anxiety disorder, childhood trauma, and attachment patterns in one hundred patients who were diagnosed with Bipolar 1 Disorder(B1D). METHOD: Our research is a cross-sectional type of study. One hundred patients with B1D who have been followed in Bakirkoy Research and Training Hospital, Department of Psychiatry were included in the study. Structured Clinical İnterview For Separation Anxiety Symptoms, Hamilton Depression Scale, Young Mania Rating Scale and Sociodemographic and Clinical Features Form, was filled out by an interviewer. All patients completed Adult Separation Anxiety Questionnaire, Separation Anxiety Symptom Inventory and Adult Attechment Styles Questionnaire. RESULTS: The prevalance rate of comorbid Childhood Separation Anxiety Disorder(CSA) was 25% and the rate of Adult Separation Anxiety Disorder(ASA) was 35% in our sample. The rate of patients with CSA and/or ASA was 39% and 59% of the patients had childhood trauma. The suicide attempt was more common in patients with who had emotional neglect, emotional abuse, physical abuse trauma. The rate of insecure attachment patterns was 54% of patients. The rate of suicide attempt is significantly higher in patients with insecure attachment. CONCLUSION: In patients with BD, childhood trauma, separation anxiety disorder and insecure attachment are accompanied at high rates. With the interrogation of accompanying conditions, it may be possible to determine the appropriate treatment approaches while getting away from the diagnosis complexity. In patients diagnosed with bipolar disorder, there is a need for larger sample surveys that examine separation anxiety disorder and its relationship to attachment patterns and childhood trauma.