İşsizliğin hane halkı finansal davranışları üzerine etkisinin incelenmesi: Karabük ili örneği
Investigation of the effect of unemployment on household financial behaviors: The case of Karabuk
  1. Tez No: 564784
  2. Yazar: BURCU ÇETİNKAYA KIRIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de işsizlik giderek artan toplumsal bir sorun haline gelmektedir. Gelişmiş ya da gelişmekte olan tüm ülkelerin ortak sorunu olmaya devam etmektedir. İşsizler, düzenli bir geliri olmayan, bu nedenle harcamaları bir başka deyişle tüketim alışkanlıkları, normal zamanlara göre farklılık gösteren bireylerdir. Ayrıca bireyler, genellikle tüketimlerini karşılayamayacak derecede bir gelir elde edemediklerinden dolayı tasarruf eğilimleri, çalışan ve düzenli geliri olan bireylere göre farklılık arz etmektedir. Aile toplumdaki en önemli harcama birimidir. Bireylerde ve hanelerde yaşanılan işsizlik probleminin etkileri demografik ve sosyal etkilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüketim ve tasarruf kavramları ailelerin yaşam biçimlerine ve davranışlarına göre şekillenen bir unsurdur. Bu amaçla, daha önceden bu alanlarda yapılan çalışmalar incelenip araştırılarak bir anket veri seti hazırlanmıştır. Hazırlanan araştırma formu sayesinde işsizliğin hane halkı tüketim ve tasarruf eğilimleri üzerine etkilerinin incelenebilmesi açısından önemlidir. Hazırlanan bu anket Karabük merkez ilçesinde ikamet eden farklı demografik özelliklere sahip 400 işsiz bireye gelişi güzel örneklem yöntemi ile ulaşılmıştır. İşsizliğin hane halkı tüketimleri ve tasarrufları üzerinde etkili olan sosyoekonomik ve demografik faktörler irdelenmiştir. Parametrik yöntemlerden ki-kare analiz sonuçlarına; parametrik olmayan yöntemlerden Mann Whitney U-testi ve Kruskall Wallis H-testi bulgularına yer verilmiştir. İşsizliğin, tüketim ve tasarruf davranışlarının araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Growing unemployment in the world and Turkey is becoming a growing social problem. It remains a common problem for all developed or developing countries. The unemployed are individuals who do not have a regular income and therefore their expenditure, in other words their consumption habits, differ from normal times. In addition, since individuals generally do not earn enough income to cover their consumption, savings tendencies differ according to individuals with working and regular income. Family is the most important spending unit in the society. The effects of unemployment problems in individuals and households may vary according to demographic and social impacts. Consumption and saving concepts are shaped according to the life styles and behaviors of families. For this purpose, a survey data set was prepared by examining and investigating the studies conducted in these fields. It is important to examine the effects of unemployment on household consumption and saving trends through the research form. This questionnaire was reached to 400 unemployed individuals with different demographic characteristics living in the central district of Karabük. The socioeconomic and demographic factors that affect the household consumption and savings of unemployment are examined. From parametric methods to chi-square analysis results; Mann Whitney U-test and Kruskall Wallis H-test were used. Unemployment, consumption and saving behaviors have been found to vary depending on the demographic characteristics of the unemployed people participating in the study.