Muhafazakârlaşan Türkiye ekseninde muhafazakâr kadın dergileri (Alâ ve Cosmopolitan dergilerinin karşılaştırılması)
Conservative women's magazine in Turkey onthe road to a tighter conservatism (Comparison of magazines Alâ and Cosmopolitan)
  1. Tez No: 564813
  2. Yazar: SEDA NUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye'de siyasal İslam'ın yükselmesiyle birlikte medyanın el değiştirdiği 2000'li yıllarla birlikte toplumsal anlamda muhafazakârlaşma bağlamında pek çok değişiklik yaşanmıştır. Siyasal İslam'la şekillenen toplumsal ve ekonomik ortamda ortaya çıkan yeni tesettürlü kadın profili“modernleşmiş”, tesettürün de bir modası oluşturulmuştur. Tüketiciye mesajlarını iletmede önemli bir araç olan medya organlarına da yansıyan bu dönüşüm kadın dergiciliğinde de yeni muhafazakâr kadın dergilerinin çıkışı ile kendini göstermiştir. Kamusal alanda görünürlüğü artan ve tüketim alışkanlıkları değişen muhafazakâr kadın için tesettür modasını takip etme araçlarından biri de 2010'lu yıllarda ortaya çıkan muhafazakâr kadın dergileri olmuştur. Muhafazakâr kadın dergileri modernleştirilmiş tesettürlü kadın giyiminde yol gösterici olma misyonu ile yayınlanmaya başlamış, zamanla sayıları da artmıştır. Modernleşmiş tesettürlü kadın ve İslami modanın doğuşunu hazırlayan siyasal arka plan ve bu gelişmelerin kitle iletişim araçlarına yansımasını irdeledikten sonra çalışma kapsamında belirlenen örneklem dâhilinde Türkiye'de çıkan ilk muhafazakâr kadın dergisi Âlâ ile yurtdışı lisanslı olan ve 27 yıldır yayınlanan Cosmopolitan dergilerinin kapak analizi yapılarak benzerlik ve farklılıkları tüketim kültürü ve kadın bedeninin metalaştırılması bağlamında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rise of political Islam in Turkey and shifting of media power in 2000s, there have been many conservative leaning changes in the country. In this context, economically and socially reshaped hijab wearing women was modernized and a new hijab fashion was created. As a good medium for reaching consumers woman magazines also affected by this social shift and gave birth to conservative, hijab wearing women's magazines. In 2010s conservative women's magazines became one of the means of following hijab fashion as they became more visible in the public life and change their consumption habits. During this period, conservative women's magazines began printing with an aim to guide the women on modernized hijab fashion, and their numbers increased. This thesis aims to provide a detailed comparative cover analysis of Âlâ with licensed local edition of Cosmopolitan magazines, pointing out the similarities and differences in the context of consumerism and commodification of the female body, taking the political background of modernised hijab wearing women and birth of Islamic fashion with their effect on mass media channels in to consideration.