Türkiye'de kamu görevlileri sendikaları konfederasyonlarının sosyal ağ analizi
Social network analysis of public servants' trade unions confederation of Turkey
- Tez No: 564818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilginin elde edilmesi, kullanılması ve dağıtılması yüzyıllar boyunca farklı şekillerde oluşmuştur. Teknolojiyle birlikte artan İnternet kullanımı bilginin paylaşım şekillerini de değiştirmiştir. Ekonomik küreselleşmenin dünyaya yayılım etkileriyle çalışma ilişkilerinde ve koşullarında belirli dönüşümler yaşanmıştır. Bunun sonucu olarak çalışan örgütlenmesi farklı bir düzeyde sorunsallaşmıştır. İnternet üzerinden çeşitlenen sosyal medya araçlarının artışı, sendika ve konfederasyonlar için yeni bir umut kaynağı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca gündemi ve siyaseti takip edebilmek için sosyal medya araçları kullanılabilir hale gelmiştir. Twitter ise bunların arasında en belirgin olanıdır. Çalışmada kamu görevlileri sendikaları konfederasyonlarının Twitter paylaşımları incelenmiştir. Twitter'i bulunan 7 konfederasyon bulunmaktadır. Konfederasyonların sosyal medyayı kullanım durumlarını incelemek amaç edinilmiştir. Sosyal medya ve özellikle Twitter, sendika ve konfederasyonların döneme ayak uydurabilmeleri noktasında önemli hale gelmiştir. Gündem ve siyaset içerikli tweetler ile konfederasyonların farklı konulardaki paylaşım oranları çalışmanın ana problemidir. Paylaşımlar içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Veriler toplanmış, kodlanıp analiz edilmiştir. Sonucunda ise Twitter'in erişim sınırlaması sebebiyle toplam tweetin %13,31'i incelenebilmiştir. İncelenen tweetlerin ise sadece %13,98'lik kısmının gündem ve siyaset içerikli olduğu görülmüştür. Farklı konularda paylaşım yapan konfederasyonlar tarafından; özel günler, taziye ve diğer kategorilerinde toplamda 1.015 tweet paylaşılmıştır. Bu da toplam incelenen tweetin yaklaşık %22'sini oluşturmaktadır. Sonuç olarak bazı konfederasyonlar çok az sayıda paylaşım yapsa da bazıları göze çarpacak derecede paylaşım yapmıştır. Ancak gündem ve siyaset içerikleri beklenen düzeyin altında olmuştur.
Özet (Çeviri)
The acquisition, use and dissemination of knowledge have been formed in different ways for centuries. The increasing use of Internet with technology has also changed the way in which information is shared. There have been certain transformations in working relations and conditions with the spill-over effects of economic globalization. As a result, employee organization has become problematic at a different level. The increase of the diversified social media tools on the Internet has been identified as a new source of hope for trade unions and confederations. In addition, social media tools have become available to follow the agenda and politics. Twitter is the most apparent one among them. In this study, the shares of the confederation of public servants' unions were examined. There are seven confederations on Twitter. It was aimed to examine the use of confederations in social media. Social media, and especially Twitter, have become important for the trade unions and confederations to keep up with the period. The main problem of the study is the share of confederations on different topics with the tweets involving the agenda and politics. Shares were analyzed by content analysis method. Data were collected, coded and analyzed. As a result, 13,31% of total tweet could be examined because of Twitter's access limitation. It was observed that only 13,98% of the tweets examined had agenda and political content. 1.015 tweets in total were shared in special days, condolences and other categories by confederations sharing different subjects. This constitutes approximately 22% of the total tweets that were examined. As a result, although some confederations made very few shares, some of them shared noticeably. However, the agenda and political contents were below the expected level.