Türkiye'deki derleme kütüphanelerinde bilgi kaynaklarına erişilebilirlik sorunları: Otomotiv sektörü örneği
Knowledge sources accessibility problems the depository libraries in Turkey: The case of automotive sector
  1. Tez No: 564829
  2. Yazar: İLKAY TAHSİN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜSSÜN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarih boyunca insanlar, ulaşım gereksinimlerini karşılayabilmek için çeşitli türlerde taşıtlar geliştirmiştir. Kızakların kullanımı ile kara ulaşımında başlayan bu süreç, tekerleğin icadıyla beraber öküz ve at arabaları ile devam etmiştir. Sanayi Devrimi'nin ardından buharın gücünün farkına varılması, bu güç ile kendi kendine hareket eden ve otomobil adı verilen ilk taşıtları ortaya çıkarmıştır. Otomobil kullanımının yaygınlaşması, bu alanda üretim ve satış yapan yeni şirketlerin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Genel yapıları atlı arabalara benzeyen ilk otomobiller, kızaklardan atlı arabalara kadar gelen bir bilgi mirasının varisidirler. Bu bilgi mirası üzerine temellerini atan otomotiv sektörü, ancak seri üretim tekniğinin taşıt üretiminde kullanılmaya başlanması ile tam anlamıyla bir sektör haline gelmiştir. Türkiye'de de Osmanlı Devleti'nden bu yana başta otomobil ve kamyon olmak üzere otomotiv sektörünce üretilen taşıtlar kullanılmaya başlanmıştır. İthalat yolu ile getirilen bu taşıtlar, 1950'li yıllarda otomotivde montaj imalata dayalı ana sanayinin kurulması ile belirli bir oranda yerli parça kullanılarak üretilebilir hale gelmiştir. Osmanlı Devleti'nden günümüze gelen süreçte, otomotiv sektörünce üretilen bilgi kaynaklarının bir bölümüne derleme kütüphaneleri aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Kitap, süreli yayın ve çeşitli türlerde kitap dışı materyallerden oluşan bu bilgi kaynakları, Türkiye'de otomotiv sektörünün kuruluşu ve gelişimi hakkında önemli bilgiler içermektedir. Ancak derleme kütüphanelerinde bulunan bu bilgi kaynaklarına bazı sebeplerden dolayı erişimde güçlükler yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki derleme kütüphanelerinde bulunan otomotiv sektörü ile ilgili bilgi kaynakları incelenmiş, bilgi kaynaklarının kategorize edilmesine ve erişebilirliği ile ilgili sorunların tespit edilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have developed various types of vehicles to meet their transportation needs. This process, which started with land transportation by using sledges, continued with oxen and horse carts together with the invention of the wheel. Recognizing the power of the steam following the Industrial Revolution, this force created the first vehicles, which were self-acting and called automobiles. The widespread use of automobiles has led to the emergence of new companies engaged in production and sales in this field. The first car, whose overall structure resembles carriages, is the heir of an information legacy from cradles to horse-drawn cars. The automotive sector, which laid its foundations on this information legacy, has become an entire sector with use of full mass production techniques on vehicles. The vehicles, including cars and trucks, produced by the automotive industry, have been started to be used in Turkey as well, since the Ottoman Empire. These vehicles, which were brought by means of import, have been produced in 1950s with the establishment of the main industry based on the manufacture of automotive assembly in a certain proportion by using local parts. In the process from the Ottoman Empire to the present, it is possible to reach some of the knowledge produced by the automotive sector through the depository libraries. These knowledge sources consist of books, periodicals and various types of non-book materials include important information about the organization and development of the automotive sector in Turkey. However, it has been observed that there are difficulties in accessing knowledge sources in depository libraries due to some reasons. In this study, knowledge sources related to the automotive sector in Turkey's depository libraries were examined, the problems related to categorization and accessibility of knowledge sources have been tried to be identified.