Türkiye'deki Suriyeli göçmen işçilerin iş sağlığı güvenliği sorunları: Bir sistematik derleme
The occupational health and safety issues of Syrian migrant workers in türkiye: A systematic review
- Tez No: 952109
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALPARSLAN ERGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmen işçilerin iş yaşamında karşılaştıkları sorunları, çalışma ortamı, çalışma koşulları, çalışma ilişkileri; kişilerin bireysel özellikleri, toplumsal özellikler ve yaşanan çevre bağlamında incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, PRISMA kılavuzuna uygun olarak yürütülen bir sistematik derlemedir. Araştırmaya dahil edilecek makaleler için PICO kriterleri (Population: Katılımcılar, Intervention/Exposure: Müdahale/Maruziyet, Comparison: Karşılaştırma, Outcome: Sonuç) dikkate alınmıştır. Makale seçiminde dikkate alınan dahil etme kriterleri ise şunlardır:“2011-2024 yılları arasında gerçekleştirilmiş olması, Çalışma türünün orijinal araştırma makalesi olması, Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenleri kapsaması, Türkçe veya İngilizce dillerinden birinde yazılmış olması, Makalenin tam metnine erişilebiliyor olması, PUBMED veya TR-Dizin veri tabanlarından birinde bulunması.”Araştırmaya, bu şartları sağlayan 22 makale dahil edilmiştir. Araştırmanın sonuçları göre Suriyeli göçmen işçilerin çalışma yaşamında en çok karşılaştığı sorunlar, kayıt dışı ve güvencesiz çalışma, düşük ücretler, çalışma saatlerinin uzun olması, ayrımcılık ve sağlıksız çalışma ortamlarıdır. Kadınlar ve çocuklar bu maruziyetleri en yüksek seviyede yaşayan gruplardır. Çocuklar, çok küçük yaşlardan itibaren kötü koşullarda çalışmak durumunda kalmaktadır. Bunların yanında kişilerin eğitim düzeyi, dil becerileri, cinsiyet ve yaşları iş yaşamındaki konumlarını etkilemiştir. Suriyeli göçmen işçilerin barınma ve yaşam koşulları da çalışma yaşamıyla ilişkili bir diğer etmen olmuştur. Bu araştırma Türkiye'deki Suriyeli göçmen işçilerin çalışma yaşamındaki maruziyetlerini inceleyen muhtemelen ilk sistematik derlemedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Syrian immigrant workers' problems in their workplace, working conditions, work relations, individual and societal aspects in Türkiye; in context of living environment. The study is a systematic review in accordance with the PRISMA manual. The PICO criteria (Population, Intervention/Exposure, Comparison, Outcome) has taken into account for the papers included. The inclusion criteria for paper selection is as follows:“It should have been written between 2011-2024, should be an original research paper, should cover o include Syrian migrants living in Türkiye, should have been written in Turkish or English, all of the text should be accessible, it should be on PUBMED or TR-Dizin databases.”22 articles that met these criteria were included in the study. According to the results of the study; the biggest problems the Syrian immigrant workers face in their worklives are unregistered and unsecure working, low wages, long working hours, discrimination and unhealthy work environments. Women and children are the most affected groups by these exposures. Children are constrained to working in very poor conditions since very young age. In addition to these; the individuals' level of education, linguistic skills, gender and age have affected their situations in working life. Syrian immigrant workers' housing and living conditions too are another factor which would affect their working lives. This study is probably the first systematic review which examines Syrian immigrant workers' problems in their work lives in Türkiye.