İnsan haklarının korunması açısından ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurulları
Penitentiary institutions and detention centers monitoring boards for the protection of human rights
- Tez No: 564838
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SABRİ ÇELİKYAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 259
Özet
İnsan hakları hukukunun ortaya çıkması sürecinde ulusal ve uluslararası hukukileşme süreci etkili olmuştur. Uluslararası alanda oluşturulmuş ve kabul edilmiş olan hak ve özgürlükler, kişilere devlet tarafından verilmiştir. İnsan haklarının korunması devletin öncelikli görevi olması, bu hakların ihlal edilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Elbette ki, her devletin insan haklarını koruma sorumluluğu farklılık göstermektedir. Ulusal düzeyde oluşturulan kişi hak ve özgürlüklerinin temelinde, uluslararası alanda oluşturulmuş olan insan hakları belgeleri bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası hukuk düzeyinde bütünlük sağlanması sonucunda, insan haklarının korunması noktasında önemli adımlar atılmıştır. Ulusal koruma mekanizmalarının oluşturulmasında, uluslararası koruma mekanizmaları örnek alınmıştır. Kamu düzenini sağlamak amacı ile devletler, insan hakları alanlarına olağan ve olağanüstü hallerde müdahale edebilmektedir. Toplumsal düzenin korunması amacıyla devletler, kişilerin hak ve özgürlüklerine müdahale edebilme yetkisine sahiplerdir. Bir diğer açıdan kişilerin hak ve özgürlüklerine müdahale edilmesi durumunda, ulusal ve uluslararası koruma mekanizmaları denetimler yapmaktadır. Ceza infaz kurumları (CİK) ve tutukevlerine yapılacak olan denetimler, İngiltere İzleme kurullarından uyarlanarak oluşturulmuş, ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurulları tarafından yapılmaktadır. İzleme kurullarının oluşturulma amacı olarak, CİK'lerde yerinde görmelerin sağlanması, CİK'lere düzenli denetimlerin yapılması amacı iledir. Çalışma kapsamında, izleme kurullarının kuruluş, çalışma yöntemleri üzerinde durularak, faaliyetleri sonucunda oluşturulmuş olan izleme kurulları yıllık faaliyet raporları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
National and international legalization process was effective in the emergence of human rights law. The rights and freedoms established and accepted in the international arena are given to the people by the state. The protection of human rights is the primary duty of the state does not mean that these rights will not be violated. Of course, each state's responsibility to protect human rights varies. On the basis of the national rights and freedoms established at the national level, there are human rights instruments created internationally. As a result of the integrity at the national and international law level, important steps have been taken in terms of the protection of human rights. In the formation of national protection mechanisms, international protection mechanisms have been taken as an example. In order to ensure public order, states can intervene in human rights areas in ordinary and extraordinary situations. In order to protect social order, states have the authority to intervene in the rights and freedoms of individuals. On the other hand, in case of interfering with the rights and freedoms of individuals, national and international protection mechanisms carry out audits. The inspections to be conducted to the penitentiary institutions (CIK) and detention centers are established by adaptation from the UK Monitoring Boards and are carried out by the Penitentiary Institutions and Detention Centers Monitoring Boards. The purpose of establishing monitoring committees is to ensure on-site vision at the CECs and to conduct regular inspections to the CECs. Within the scope of this study, the annual activity reports of the monitoring committees formed as a result of the activities of the monitoring committees were examined by focusing on the establishment and working methods of the monitoring committees.