Togo gençliğinin geleceğe bakış algısı: Lome şehrinde okuyan üniversite gençliği üzerine bir araştırma
Togolese youth perceptions of the future: A research on university young students in lomé
- Tez No: 564857
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KOLUKIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya nüfusu içerisinde önemli bir orana sahip olan genç nüfus, toplumsal yaşam üzerindeki potansiyel etkileri sebebiyle günümüzde önemli bir konum teşkil etmektedir. Bu durum, genç nüfusu kendisine konu edinen çeşitli çalışmaları beraberinde getirmiş ve bunların giderek önem kazanmasını sağlamıştır. Bu alanda gerçekleştirilen çalışmalar özellikle gelişmiş ülkelerdeki genç nüfusun yaşam koşullarını geliştirmeye odaklanmaktadır. Ancak gelişmekte olan ülkelerde var olan problemlerin, gençlerin kişisel gelişimleri üzerindeki olumsuz etkileri de günümüzde ortaya çıkan önemli toplumsal problemlerden biri haline gelmiştir. Gelişmekte olan ülkelerden birisi olan ve bu tez çalışması kapsamında örnek olarak incelenen Togo'da da genç nüfusun karşı karşıya kaldığı çeşitli problemler söz konusudur. Togolu genç nüfus destek eksikliği, kalıcı ve iyi ücretli bir iş bulma mücadelesi gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, genellikle genç nüfusun özerk ve bağımsız bir yaşama başlamaları uzun bir zaman alabilmektedir. Bu sebeple genç nüfusun yaşadığı problemleri ortaya çıkarabilmek ve neler yapılabileceğine ilişkin çözüm önerileri getirebilmek adına gerçekleştirilecek olan çalışmalar son derece önem kazanmaktadır. Bu temelden hareketle tez çalışmasında, Togo'daki gençlerin kendi geleceklerine ilişkin bakış açıları ile içinde bulundukları toplumun geleceğine ilişkin bakış açılarının ne olduğu ve geleceğe ilişkin algıları incelenmiştir. Nicel bir yaklaşım ile tasarlanan bu çalışma 381 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada eğitim, yaşam memnuniyeti, istihdam, dinin önemi, evlilik gibi gençlerin yaşamlarıyla ve gelecekleriyle ilgili çeşitli konular hakkındaki görüşleri toplanmıştır. Araştırma sonucunda, Lomé'li gençlerin kişisel gelecekleri konusunda ülkelerinin geleceğinden biraz daha iyimser bir bakış açısına sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The young population has a significant share in the world population and an important place in a society due to its potential effects on social life. From this situation emerge a variety of studies on the subject of the young people and made them increasingly important. The studies carried out in this field focus especially on improving the living conditions of the young population in developed countries. However, the effects of the problems in developing countries on the personal development of young people have become nowadays one of the important social problems that are emerging. In the developing countries such as Togo which is studied within the scope of this thesis, there are various problems faced by the young people. They confront many challenges, such as lack of support and the struggle to find a permanent and well-paid job. Therefore, it can often take a long time for the young population to start an autonomous and independent life. For this reason, the studies to be conducted in order to reveal the problems encountered by the young population in order to propose solutions have become extremely important. In this context, our thesis is focused on the perceptions of the youth about their personal future and the future of the society they are live in. With a sample of 381 participants, a data collection gathered also information on various subjects related to the lives of young people in society. More precisely, we collected their point of views on education, life satisfaction, employment, the importance of religion and marriage. The results of the research showed that they are a little more optimistic about their personal future than the one of the country and the whole world.