A needs analysis of an online community of teacher educatorsfor their continuing professional development
Online öğretmen eğitimci grubunun mesleki gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 564858
  2. Yazar: ÜLKER ŞİRİN SOYÖZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Öğretmen eğitimcileri, eğitimin kalitesini arttırmada önemli bir rol oynamaktadır; ancak, sürekli mesleki gelişim (CPD) ihtiyaçları ile ilgili sınırlı bir araştırma vardır. Bu çalışma, çevrimiçi bir topluluğa üye öğretmen eğitimcilerinin CPD ihtiyaçlarını araştırdı. Araştırma Mayıs 2018'de British Council tarafından kurulan Öğretmen Eğitimci Topluluğu'na üye 94 öğretmen eğitimcisi ile gerçekleştirilmiştir. Bu, nitel yöntemlerin kullanımını içeren açıklayıcı bir çalışmadır. Veriler temel olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ihtiyaç analizi anketi ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde frekans ve yüzde kullanılmıştır, ve ortalama değer ihtiyaçların önceliklendirilmesini sağlamıştır. Araştırmaya göre, 'öğretmen eğitimi etkinlikleri yürütme', 'sınıf gözlemi' ve 'geri bildirim' en yaygın üç öğretmen eğitimi etkinliğidir. Öğretmen eğitimcilerinin çoğunluğu, 'eğitim teknolojilerini öğretmen eğitimi programlarında kullanma', 'bir eğitim programının etkililiğinin değerlendirilmesi', 'öğretmenler için profesyonel gelişim etkinlikleri düzenleme' gibi öğretmen eğitiminin pratik yönlerine olan gereksinimlerini ifade etmişlerdir. En çok ihtiyaç duyulan konulardan bazıları 'dijital okuryazarlık', 'eğitim programı geliştirme, 'ölçme ve değerlendirme' ve 'mentorluk' olarak belirtilmiştir . Teknik yeterlilikler bakımından, üyelerin çoğunluğu çevrimiçi toplulukta profilini güncelleme, toplulukla ilgili gönderileri yeni posta bildirisi olarak alma gibi temel becerilere sahiptir; ancak, veri koruma, telif hakları, tartışma forumu oluşturma ve katkıda bulunmada güven oluşturma konusunda var olan ihtiyaçlarını belirtmişlerdir. Bu çalışmanın sonucu olarak ihtiyaç analizi, çevrimiçi topluluk için eğitim programının geliştirilmesinde temel teşkil edecektir. Araştırmacıların ve yazarların gelecekte öğretmen eğitimi programlarını geliştirmek için sunulan araştırmadan yararlanacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Teacher educators play an essential role to improve the quality of education; however, our knowledge of their continuing professional development (CPD) needs is based on very limited data. The aim of this research was thus to investigate the CPD needs of teacher educators in an online community of practice. The research was conducted with 94 teacher educators who were members of the Teacher Educator Community (TEC) that was founded by the British Council in May 2018. This was a descriptive study that used a qualitative method. Data were collected through a needs analysis survey which was developed by the researcher. Frequency and percentage were employed to analyse the findings, and mean scores led to the prioritisation of the needs. The study found that 'running teacher training', 'observing teachers' and 'giving feedback' were the three most common teacher training activities. The majority of teacher educators indicated their needs for more practical aspects of teacher training, such as 'being able to use different technologies (apps, web tools, webinars) in teacher education programmes', 'evaluating the effectiveness of a training programme' and 'organizing professional development activities for and with teachers, i.e. Teacher Activity Groups, workshops'. Much needed topics included 'digital literacies', 'curriculum design', 'assessment', and 'mentoring. As regards to their technical competencies in an online community of practice, majority of the respondents shared that they were confident in the basic use of the online platform, such as updating their profile, receiving forum post notifications to mailbox; however, they indicated their needs with regards to data protection, copyrights, and creating and participating in forum discussions. This study will serve as the basis for developing the curriculum of an online community of practice for teacher educators. We hope future researchers will benefit from the findings of the research to develop teacher educator programmes in the future.