X ve y kuşaklarının iş ahlâkı eğilimleri: Ampirik bir araştırma
Business ethics trends of x and y generations: An empirical study
- Tez No: 564862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, X ve Y kuşağı çalışanlarının iş ahlâkı değerlerinin farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Bununla birlikte, araştırmaya katılan kişilerin demografik özelliklerine (cinsiyet, medeni durum, çocuk sayıları, asıl meslekleri, işyerindeki pozisyonları, iş hayatında toplam çalışma süreleri, kurumda çalışma süreleri, eğitim durumları ve aylık gelirleri) göre iş ahlâkı değerlerinin farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Kuşak, belirli yıllarda doğup ve büyüyen, aynı sosyo-ekonomik, politik ve kültürel olayları deneyimleyen, benzer inanç ve değer yargılara sahip olan insanlar topluluğu olarak tanımlanmaktadır. İş ahlâkı ise kişilerin neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair sahip oldukları inanç, değer ve tutumlar olarak ifade edilmektedir. Veriler, ülkemizde bir kamu kurumunda çalışanlardan anket yoluyla elde edilmiştir. Ankette demografik soruların yanı sıra etik eğilimler ölçeği ve etik iklimin sağlanmasında önemli rol oynayan değerler yer almıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde X ve Y kuşaklarının iş ahlâkı eğilimleri anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte, demografik değişkenlerden yalnızca katılımcıların işyerindeki pozisyonları ve öğrenim durumlarına göre iş ahlâkının teleoloji etiği açısından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu araştırmada bir örgütün yönetiminde etik iklimin sağlanmasındaki etik ilkeler katılımcıların medeni durumları ve cinsiyetlerine göre farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda kadınlar erkeklere göre yönetimde etik iklimin sağlanması için saygı, olumlu insan ilişkileri, insan haklarına önem ve mahremiyete özen ilkelerine daha fazla önem vermektedirler. Bununla birlikte, evli çalışanlar bekâr çalışanlara göre yönetimde etik iklimin sağlanması için sevgi ve tutumluluk ilkelerine daha fazla önem verdikleri saptanmıştır. Buna karşılık, katılımcıların medeni durumları ve cinsiyetlerine göre yönetimde etik iklimin sağlanmasındaki diğer ilkeler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the trends of business ethics of employees of X and Y generation are differentiate. Furthermore, it is another aim of the study to determine whether the trends of business ethics differ according to demographic characteristics (gender, marital status, number of children, primary occupations, positions in the workplace, total working hours in the work life, working hours in the institution, educational status and monthly income) of participants. The generation is defined as a community of people born and growing in certain years, experiencing the same socio-economic, political and cultural events and having similar beliefs and values. Business etcihs is expressed as the beliefs, values and attitudes that people have about what is right and what is wrong. The data were obtained by surveys from employees in a public instituion in our country. In addition to the demographic questions in the survey, the ethical trends scale and the values that play an important role in ensuring the ethical climate have taken place. The collected data were analyzed by using SPSS program. As a result of the analyzes, there was no significant difference beetwen the X and Y generations. However, according to the positions of the participants in the workplace and their educational status, a significant difference was found in terms of teleological ethics of business ethics. In this study, it was examined whether the importance of ethical principles in providing ethical climate in terms of marital status and gender of participants is different. As a result of the analysis, women give more importance to the principles of respect, positive human relations, importance to human rights and care to privacy more than men, in order to ensure ethical climate in management. In addition, it was found that married employees gave more importance to the principles of the affection and frugality more than single employees in order to providing ethical climate in management. On the other hand, no significant difference was found between the marital status and gender of the participants the other principles.