Dönüşümcü liderlik tarzının bilgi yönetimi süreçlerine etkisi: Banka örneği
The effect of the transformational leadership style on the knowledge management processes: A case of a bank
  1. Tez No: 564866
  2. Yazar: GİZEM SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, banka yöneticilerinin algılanan dönüşümcü liderlik tarzı ile bilgi yönetimi süreçlerinin gerçekleştirilme düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yönelik gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de ilk 10 özel banka içerisinde yer alan bir bankada veri analizi, veri yönetimi, bilgi yönetimi vb. birimlerde çalışan kişilerden oluşmaktadır. Araştırmada tesadüfi olmayan örneklem yöntemlerinden biri olan kolayda örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Verilerin toplanması işlemi ilgili kişilere kurum e-postaları yoluyla iletilen çevrimiçi anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. İlgili anket formunda yönetici ve çalışanlara yönelik sorular ile algılanan dönüşümcü liderlik tarzının seviyesinin belirlenmesi için Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği'ne ve bilgi yönetimi süreçlerinin gerçekleştirilme seviyelerinin ölçülmesi amacıyla Bilgi Yönetimi Ölçeği'ne yer verilmiştir. Araştırma kapsamında toplam 106 anket formu doldurulmuş ancak 3 form araştırma kapsamına alınamadığı için analiz öncesinde çıkarılmıştır. Elde edilenleri, sosyal bilimler için istatistik analiz yazılımlarından biri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, banka yöneticilerinin çalışanlar tarafından algılanan dönüşümcü liderlik davranışlarını sergileme düzeyleri Bağımsız Değişken, bilgi yönetimi süreçlerinin gerçekleştirilme düzeyleri Bağımlı Değişkendir. Araştırma kapsamında edinilen sonuçlara göre; kurum yöneticileri, dönüşümcü liderlik tarzını orta düzeylerde sergilemekte, dönüşümcü liderlik tarzı bilgi yönetimi süreçlerinin gerçekleştirilmesini olumlu yönde etkilemekte ve entelektüel uyarım ile idealleştirilmiş etki boyutları diğer boyutlara göre bilgi yönetimi süreçlerini daha yüksek oranda etkilemektedirler.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to determine the relationship between perceived transformational leadership style of the bank managers and the knowledge management processes. The population of the research consists of the employees who work in data analysis, data management, and knowledge management units in a private bank which is within the top 10 private banks in Turkey. The convenience sampling method, which is one of the random sampling methods, was preferred in the study. The data collection process was carried out through the online questionnaire, which was distributed to the relevant people via their corporate e-mail addresses. Besides the questions related to the managers and employees, the questionnaire included the Multi-Factor Leadership Scale for determination of the level of perceived transformational leadership style, and the Knowledge Management Scale to measurement of the execution level of the knowledge management processes. A total of 106 questionnaires were completed in the scope of the research, however, 3 forms were excluded before the analysis since they could not be included in the research. The data analysis was performed through a statistical analysis program for social sciences. In the research, the level of demonstrating transformational leadership behaviors of the bank managers perceived by employees was defined as the independent variable, and the level of execution of the knowledge management processes was defined as the dependent variable. According to the results; bank managers demonstrate transformational leadership style at medium levels, transformational leadership style positively affects the execution of the knowledge management processes, and the intellectual stimulation and the idealized impact dimensions affect knowledge management processes at a higher rate than the other dimensions.