Chronotopes of mirror (1974) & cold of Kalandar (2015)
Ayna (1974) ve Kalandar soğuğu (2015) filmlerinin kronotopları
- Tez No: 564872
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında Ayna (A.Tarkovski, 1974) ve Kalandar Soğuğu (M. Kara, 2015) filmleri, Mihail Bahtin tarafından literatür için geliştirilen bir kavram olan kronotopları açısından analiz edilmektedir. İki filmde ortaya çıkan ortak kronotoplar; anlatı, estetik ve biçim açısından incelenmektedir. Filmlerde görünen kronotopların analizine ek olarak, filmlerde görünmeyen fakat iki yönetmenin motivasyonu olarak tanımlanan tamamlayıcı kronotoplar incelenmektedir. Filmlerin kronotopları ile yönetmenlerin çocukluk anıları arasındaki benzerlikler birlikte değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda, Andrei Tarkovsky ve Mustafa Kara'nın çocukluk anılarını filmlerinde yeniden yaratmada benzer oldukları tartışılmaktadır. Kronotop kavramının bu çalışmaya katkısı, araştırmacının çok farklı iki tarzdaki filmlerin birçok yönden benzer olabileceğini kanıtlama girişimini desteklemesidir. Kronotop kavramı sayesinde yeni film analiz yöntemlerinin geliştirilebileceği de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the films Mirror (A.Tarkovsky, 1974) and Cold of Kalandar (M. Kara, 2015) are analyzed in terms of their chronotopes, a concept developed by Mikhail Bakhtin for literature. Common chronotopes appearing in the two films are studied in terms of narrative, aesthetic and form. In addition to the analysis of the chronotopes viewed in those films, complementary chronotopes that are invisible but can be perceived as motivation of the two directors are also studied. The similarities between the chronotopes of the films and the directors' own childhood memories are evaluated together. As a result of this evaluation, it is argued that Andrei Tarkovsky and Mustafa Kara are similar in recreating their childhood memories in their films. The contribution of the concept of chronotope in this study is its support to the researcher's attempt to prove that films of two very different styles can be similar in many ways. It is also argued that new ways of film analysis can be developed by using the concept of chronotope.