Iranian policy towards the Syrian War
Suriye savaşına karşı İran politikası
- Tez No: 564873
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Suriye'deki halk ayaklanmaları Mart 2011'de, mevcut krizin başlangıcını belirledi ve bölge genelinde istikrarsızlığa neden oldu. Çeşitli derecelerde yer alan bölgesel ve bölgesel olmayan güçlere ek olarak, Suriye'deki çatışma tiyatrosu, İran'ın daha aktif bir rol üstlenerek sahneye çıktığını gördü. İran başlangıçta Arap ayaklanmalarının Arap dünyasına yayılmasını destekleme noktasında sesini çıkarmaktan çekinmedi ve onları“İslami Uyanışlar”olarak görmekte hızlıydı, ancak Suriye'nin iç savaşı kırk yıllık bir Suriye-İran İttifakını tehlikeye düşürdü. Bu tez, bu nedenle, 2011'den 2017 yılına kadar İran'ın Suriye Savaşı'na yönelik politikasının pragmatik bir tutumla nasıl tetiklendiğine ışık tutmaya çalışmaktadır. Bu tez aynı zamanda Suriye'deki iç savaşın, konuyu hem sertlik yanlılarının perspektifinden hem de liberal reformistlerin bakış açısıyla inceleyerek, İran politikaları üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Bu Makalede gösterilecek olan, son olayların, sertlik yanlıları ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun güçlendirilmesinin, tüm bunların Suriye krizinin bir dönüm noktası hareketi olduğunu ve İran'ın iç politik güç yapılandırması üzerinde büyük bir etkisi olduğunu belirtmesidir. Bu, iki ardışık seçim zaferine rağmen, reformist kampına karşı güç istikametini tamamen değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The popular uprisings in Syria, which marked the beginning of the current crisis in March 2011, caused instability throughout the region. In addition to the regional and non-regional powers involved to varying degrees, the theater of conflict in Syria has seen Iran taking to the stage with an increasingly active role. Iran was initially vocal in support of the spread of popular Arab uprisings across the Arab world and was swift in hailing them as“Islamic Awakenings,”but as Syria's civil war threatened a forty-year-old Syrian-Iranian Alliance. This thesis is, therefore, an attempt to shed light on the way in which Iranian policy towards the Syrian War has been fueled by a pragmatic position, from the year 2011 to the year 2017. The thesis also analyzes the impact that the civil war in Syria has had on Iranian politics by taking a look into the matter from both the hardliner's perspective and that of the liberal reformists. What will be demonstrated, the recent events indicate that the empowerment of the Hardliners and IRGC all this shows that the Syrian crisis became a watershed movement and it had a great impact on the internal political power configuration of Iran. It completely changed the tide of power against the reformist's camp although they had two consecutive electoral victories.