Promoting learner autonomy through explicit strategy training in foreign language learning
Yabancı dil öğreniminde öğrenen özerkliğinin strateji eğitimi yoluyla desteklenmesi
  1. Tez No: 564878
  2. Yazar: EMİNE KULUŞAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil öğreniminde strateji eğitiminin öğrencilerin özerk öğrenmelerinde artışa neden olup olmadığını araştırmak ve öğrencilerin strateji eğitimine yönelik tutumlarını belirlemektir. Strateji eğitimi öğrencilerin strateji kullanımı farkındalığını ve bilişsel, üstbilişsel stratejiler aracılığıyla öğrenme sorumluluğunu alma kapasitelerini artırmayı amaçlamaktadır. Çalışma A2 İngilizce seviyesine sahip 22 hazırlık öğrencisiyle, İnönü Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda yürütülmüştür. Katılımcıların yaşları 17 ile 37 arasında değişmektedir. Veri toplama prosedürü 2018-2019 akademik yılının ilk yarısının on dört haftasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada uygulanan metodolojik yaklaşım, nitel ve nicel veri araçlarını içeren olgu çalışmasına dayalı karma metottur. Öğrenci Özerk Öğrenme Kapasitesi Ölçeği, SALCQ (Xu, Peng and Wu, 2004) ve Ders Değerlendirme Anketi, CEQ (Marques, 2000) nicel veri araçları olarak kullanılmış ve bu veriler SPSS kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. SALCQ, öğrencilerin eğitim başlamadan önceki özerk öğrenme kapasitesini ölçmek amacıyla strateji eğitimin başında ve on dört haftalık eğitim sonunda artış olup olmadığını saptamak amacıyla tekrar uygulanmıştır. CEQ ve yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci ve araştırmacı günlüklerinden oluşan nitel veriler öğrencilerin strateji eğitimine karşı tutumlarını anlamak amacıyla incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin Öğrenci Özerk Öğrenme Kapasitesi Ölçeği sonuçlarına göre pek çok alanda özerk öğrenme kapasitelerini artırdığını ve bu alanların bazılarında anlamlı önemli farklılıklar ortaya koyduklarını göstermiştir. Günlüklerden elde edilen veriler, strateji eğitiminin öğrencilerin karşılaştıkları öğrenme güçlükleriyle başa çıkabilmede, dil öğrenme stratejilerini öğrenme ve bunları daha etkili kullanmada, sınıf dışı yaptıkları özerk öğrenme aktivitelerini arttırmada, dil öğrenme becerilerini geliştirmede ve öğrenmeyi izlemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, ders değerlendirme anketi, strateji eğitiminin, öğrencilerin, öğrenme metotları, sınıf içi etkinlikleri, davranışları ve öğrenmenin nasıl daha kolay bir hale getirilebileceği gibi konular üzerinde düşünmelerine olanak sağladığını belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
The main concern of the study was to explore whether an involvement in the explicit strategy training resulted in an increase in the learners' autonomous learning in foreign language learning and to identify the learners' attitudes towards the strategy training. The strategy training which explicitly embedded language learning strategies into regular classroom teaching intended to improve the learners' capacity to take their responsibility for learning by providing them with cognitive, metacognitive strategies and strategy awareness. The study was carried out with 22 preparatory class students whose CEFR level was A2 at the School of Foreign Languages of İnönü University. The ages of the participants ranged from 17 to 37. Data collection procedure was consisted of fourteen-weeks in the first semester of the academic years of 2018-2019. The methodological approach the design of which was consisted of qualitative and quantitative was a mixed methodology based on a case study with a detailed analysis. The Student Autonomous Learning Capacity Questionnaire (SALCQ) (Xu, Peng & Wu, 2004) and the Course Evaluation Questionnaire (CEQ) (Marques, 2000) were used as quantitative data instruments and the data obtained were subjected to SPSS and statistically analyzed. The SALCQ was administered first prior to the strategy training to measure the learners' current capacity of autonomous learning and then at the end of the study to understand whether it increased following the fourteen-week strategy training. The CEQ and qualitative data including semi-structured interviews, the learner diary and the researcher's diary were also conducted in attempt to understand the learners' attitudes towards the strategy training and the findings were analyzed descriptively. The findings of the study disclosed statistically significant differences in the results of SALCQ, which revealed that the students increased their capacity of autonomous learning concerning some factors. The findings collected from the learner diaries disclosed that the learners generally showed positive attitudes towards the training as they thought that it provided help for them to learn and use LLSs more effectively, to deal with learning related problems, to enhance self-directed out of class activities, to develop language learning skills and to monitor their learning process. Furthermore, the CEQ indicated that the course provided opportunities for the students to reflect on their learning methods, classroom activities along with their classroom behaviour and how learning could be made easier.