Ortaokul öğretmenlerinin okul müdürlerine ilişkin sosyal yeterlilik algı düzeyleri
The perception level of social competence of secondary school teachers with regard to the school principals
- Tez No: 564910
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sosyal yeterliliğe bağlı iletişim becerileri, duygusal düzenleme becerileri ve akademik beceriler örgüt ve örgütsel yönetim anlayışında giderek artan bir literatür oluşturmaya başlamıştır. Sosyal yeterliliğe ilişkin bu beceriler örgütün amaçlarının başarıya ulaşması açısından önemlidir. Bu araştırmada ortaokullarda görev yapan öğretmenlere göre okul müdürlerinin sosyal yeterlilik algılarını belirlemek ve okul müdürlerine ilişkin sosyal yeterlilik ve alt boyutları algı düzeylerini belirli değişkenler açısından incelemek amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinde desenlenen bu araştırmanın evrenini Sakarya ili, Akyazı ve Karapürçek ilçelerine bağlı resmi ortaokullarda görev yapan branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın yapıldığı 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Akyazı ilçesine bağlı 31 ortaokul ve bu okullarda görev yapan 379 öğretmen, Karapürçek ilçesine bağlı 6 ortaokul ve bu okullarda görev yapan 74 öğretmen bulunmaktadır. Bu okullardaki öğretmenlerin hepsine ulaşılabileceğinden örneklem seçimine gidilmemiş ve evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma verileri“Sosyal Yeterlilik Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, Mann Whitney U-testi, ANOVA ve Kruskal Wallis H-testi kullanılmıştır. Araştırma soncunda ortaokul öğretmenlerinin okul müdürlerine ilişkin sosyal yeterlilik algılarının yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin sosyal yeterliliğin alt boyutlarına ilişkin algıları incelendiğinde olumlu sosyal/iletişim becerilerinin çok yüksek, duygusal düzenleme ve akademik becerilerinin ise yüksek düzeyde olduğu görülmektedir. Ek olarak ortaokul öğretmenlerinin cinsiyet (duygusal düzenleme becerileri alt boyutu hariç), yaş, kıdem, son okuldaki çalışma süresi ve branş değişkenleri açısından okul müdürlerine ilişkin sosyal yeterlilik ve alt boyutları algı düzeylerinin anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication skills, emotional regulation skills and academic skills related to social competence have started to generate an increasing literature in the understanding of organization and organizational management. These skills concerning social competence are important to achieve the objectives of the organization. This research aims to determine the perception of social competence of school principals acording to the teachers and to examine the perception levels of social competence and sub-scales of it belonging to school principals in terms of certain variables. The scope of this research -which is figured in the descriptive survey model- consists of the secondary school teachers who are officially working at secondary schools in Sakarya province and the Akyazı and Karapürçek districts. There were 31 secondary schools and 379 teachers working in these schools in Akyazı district and 6 secondary schools and 74 teachers in Karapürçek district in the academic year of 2016-2017 in which this research was conducted. Since all the teachers were reachable, no sample selection was made and the whole scope was tried to be reached. Research data were collected with“Social Competence Scale”. Arithmetic mean, standart deviation, Mann Whitney U-test, ANOVA and Kruskal Wallis H-test were used to analyse the data. According to the research results, secondary school teachers have a high social competence perception about school principals. Besides, when teachers' perception of sub-scales relating to the social competence is examined it has been found out that prosocial/communication skills are very high, emotional regulation and academic skills are high. In addition, it has been observed that secondary school teachers' perception of social competence and sub-scales relating to the school principals in terms of gender (except emotional regulation skills sub- scales), age, seniority, working time in the last school and branch is not differentiated significantly.