Palmitat ile yağlanma oluşturulan insan kaynaklı hepatoma hücrelerinde vanilik asidin oksidatif strese ve HSP70 protein düzeylerine etkisi
Effect of vanillic acid on oxidative stress and HSP 70 protein levels in palmitate induced steatosis in human derived hepatoma cell
- Tez No: 564970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBEN SAYILAN ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı palmitat ile non-alkolik yağlı karaciğer modeli oluşturulan HepG2 hücrelerinde vanilik asidin hücre canlılığına, yağlanmaya, oksidatif strese ve ısı şok proteini 70 düzeylerine etkisini araştırmaktır. Non-alkolik yağlı karaciğer modeli oluşturmak için HepG2 hücreleri 1 mM palmitat ile 24 saat inkübe edildi. Hücre canlılığı 3-(4,5-Dimetil-2-tiazolil)-2,5-difenil-2H-tetrazolium bromür testi ile ölçüldü. Yağlanma; trigliserit düzeyleri ticari kitler ile ölçülerek ve oil red O boyama ile mikroskopik olarak gösterildi. İleri oksidasyon protein ürünleri, ve katalaz aktivitesi spektrofotometrik olarak ölçüldü. Isı şok proteini 70 düzeyleri western blot yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of vanillic acid on cell viability, steatosis, oxidative stress and heat shock protein 70 levels in palmitate-induced non-alcoholic fatty liver disease model in HepG2 cells. To induce non-alcoholic fatty liver disease model, HepG2 cells were incubated with 1 mM palmitate for 24 hours. Cell viability was measured by 3-(4,5-dimethyl-2-thiazolyl)-2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide assay. Steatosis was shown by measuring triglyceride levels with commercial kits and by microscopically with oil red O staining. Advanced oxidation protein products and catalase activity were measured spectrophotometrically. Heat shock protein 70 levels were measured by western blot. 1500 ve 2000 µM vanillic acid significantly decreased the viability of HepG2 cells and therefore effect of vanillic acid on non-alcoholic fatty liver disease were investigated at the vanilic acid concentrations between 0-1000 µM.