Designing an RNG for secure data communication with WISP
WISP ile güvenli veri transferi için random sayı üreteci tasarlanması
- Tez No: 564979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Düşük güç tüketimli radyo frekansı ile tanımlama (RFID) cihazlarındaki güvenlik ihtiyacı günümüzde artmaktadır. Sözde rastgele sayı üreteçleri (SRSÜ) güvenliği sağlayan tanımlama protokollerinin temel parçalarından biridir. Tezin amacı, Kablosuz Kimlik Tespiti ve Algılama Platformu (WISP) gibi düşük güç tüketimli cihazlardaki kriptografik uygulamalarda çalışabilecek bir SRSÜ oluşturmaktır. Bu SRSÜ, uygunluk fonksiyonu olarak bit entropi hesaplama yöntemi kullanan bir genetik programlama (GP) yöntemiyle oluşturulmuştur. Oluşturulan SRSÜ, NIST istatistiksel test takımı (NIST STS) ile test edilmiş olup, bu testleri başarıyla geçmiştir. Üretilen SRSÜ, EPCGen2 şartlarını da sağlamaktadır. Ayrıca, WISP üzerinde çalışan ve yine WISP üzerindeki ivmeölçeri entropi kaynağı olarak kullan bir donanımsal rastgele sayı üreteci (DRSÜ) de geliştirilmiştir. Bu entropi kaynağından toplanan veriler, tarafsızlaştırma ve damıtım yöntemleriyle işlendikten sonra istatiksel olarak daha iyi bir dağılıma sahip olup, RFID cihazlarındaki tanımlama protokollerinde kullanılabilecek hale getirilmektedir. DRSÜ çıktıları da NIST STS ile test edildiklerinde tüm testleri geçen sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Requirement for security in lightweight devices such as radio frequency identification tags (RFID) is increasing. Pseudorandom number generator (PRNG) is an essential part of the authentication protocols that provides security. Aim of this thesis is producing a lightweight PRNG for cryptographic applications in wireless identification and sensing platform (WISP) family devices and other lightweight devices. The proposed PRNGs in this work is produced with a genetic programming (GP) methods using entropy calculation as fitness function. Proposed PRNG is tested with NIST statistical test suite (NIST STS) and passes it successfully. It also satisfies the requirements of EPCGen2 standards. Also, a hardware random number generator (HRNG) that runs on WISP is designed, which uses the accelerometer sensor of WISP as an entropy source. This entropy source is post-processed with de-biasing and extraction methods to provide more uniformly distributed results that can be used in the authentication protocols between a RFID tag and an RFID reader. The obtained random number outputs of HRNG are also tested using the NIST STS and they pass all of the tests.