Bolvadin ilçesi tarihi yapılarının mimari ve malzeme kullanımı bakımından incelenmesi
Investigation of the Bolvadin province historical structures in terms of the architecture and material use
  1. Tez No: 564983
  2. Yazar: ABDULLAH YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tarihi evler bir toplumun geçmişteki sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını gösteren ve tarihe tanıklık eden sivil mimari eserleridir. Tarihi evlerin fiziksel yapısı dönemin sosyal dokusu ile bütünleşmektedir. Yapılardaki mimari, mühendislik uygulamaları ve kullanılan malzemeler, yapının kullanıldığı döneme ilişkin geleneksel toplumsal yaşamının özelliklerine göre şekillenmektedir. Geçmiş ve günümüz arasında köprü kuran tarihi evlerin fiziksel özelliklerinin kayıt altına alınması ve kültürel mirasın korunması tüm insanlığın asli görevleridir. Tarihi Türk evleri, Türk kültürünün dokusunu yansıtmakta olup Anadolu ve Orta Asya kültür ve mimarisinin birleşmesiyle şekillenmiştir. Bolvadin evleri, geleneksel Türk evlerinin tipik örneklerinden birisidir. Kendisine has üslubu, zengin yapı malzemeleri ve mimarisi ile Bolvadin'deki geleneksel sosyal yaşamı yansıtmaktadır. Tarihi Türk evlerinin önemli örneklerinden olan Bolvadin evleri, yüksek derecede turistik potansiyele sahiptir. Tarihi Bolvadin evlerinin yapı malzemeleri ve mimari özellikler açısından kayıt altına alınmasına yönelik literatürde birtakım çalışmalar mevcuttur. Fakat bunlar tarihi evlerin bir kısmına yönelik olup, kısmen incelemeler yapılmıştır. Bu tez çalışması ile Bolvadin ilçesinde toplam altmış şekiz adet geleneksel sivil mimari eseri, Bolvadin Belediyesi arşivleri, literatür taramaları ve yerinde incelemeler neticesinde kapsamlı olarak incelenmiştir. İncelenen tarihi evlerin, yapı malzemeleri, yapım ve mimari özelliklerini belirlenmiştir. Ayrıca bu evler fotoğraflanarak, evlere ait yapı künyeleri oluşturulmuştur. Böylece, Bolvadin'deki tarihi açıdan önem arz eden evler yapı özellikleri ile birlikte arşivlenmiştir. Bu çalışmanın, Bolvadin'de tarihi evlerin korunması, yaşatılması, sonrasında yapılacak sosyal ve kültürel çalışmalar ve kentsel yenileme projeleri için rehber olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical houses are civil architechture works that show the past socio-economic and cultural structure of a society and witness the history. The physical structure of the historical houses is integrated with the social fabric of their historic period. The architecture, engineering applications and materials used in theese houses formed according to the characteristics of the traditional social life. The preservation of the cultural heritage and the recording of the physical characteristics of historical houses that bridge the past and present are primary duties of all humanity. Historical Turkish houses reflect the texture of Turkish culture and are shaped by the combination of Anatolian and Central Asian culture and architecture. Bolvadin houses are typical of traditional Turkish houses. It reflects the traditional social life in Bolvadin with its unique style, rich building materials and architecture. Bolvadin houses, which are important examples of historical Turkish houses, have a high degree of touristic potential. There are a number of studies in the literature regarding the registration of historic Bolvadin houses in terms of building materials and architectural features. However, these studies contain only a part of the historical houses in Bolvadin and have been partly investigated. With this study, sixtyeight important historical civil architectural works in Bolvadin district has been determined extensively by Bolvadin Municipality archives, literature surveys and in-stu investigations. The building materials, construction and architectural features of the historical houses were determined in these houses. In addition, they were photographed and their building properties records were kept. Thus, histocal Bolvadin houses were archived with their building features. This study is expected to be a guide for the preservation and sustain of historical houses in Bolvadin, futher social and cultural studies and urban regeneration projects in Bolvadin.