Pratiques de lecture et remise en cause de l'etat actuel du livre papier a l'heure numerique : Une etude sur les lecteurs a İstanbul
Dı̇gı̇tal çağda okuma pratı̇klerı̇nı̇n ve kağıt kı̇tabın güncel durumunun değerlendı̇rı̇lmesı̇ : İstanbul'da yaşayan okurlar üzerı̇ne bı̇r çalışma
  1. Tez No: 565002
  2. Yazar: İFFET PİRAYE YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Hegemonik bir terim olarak, araştırmamızın çerçevesini oluşturan bilgi toplumu, dijitalleştirilmiş (sayısallaştırılmış) bilgiye dayanan yeni bir « entelektüel teknolojinin » ortaya çıkışıyla tanımlanır. Telekomünikasyon ve görsel-işitselliğe dayanan günümüz toplumu, bilhassa son on yıllık süreçte, sosyokültürel ve teknolojik anlamda özel bir bağlam içerisinde yer almaktadır. Yapay zeka ve güncel bilgi ve iletişim teknolojileri okuma pratikleri hakkında yeni yaklaşımlara yol açarak yeni okuma biçimlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde hayata geçirilen yeni süreçler derin entelektüel ve kültürel sonuçlara sahiptir. İstanbul'da gerçekleştirilen bu tez çalışması ise, 21. yüzyılın bilgi toplumu bağlamında, kültürel ve entelektüel alanda yaşanan dijital devrime vurgu yaparak İstanbul'da yaşayan okuyucular açısından, okuma pratiklerinin dönüşümüne ve kâğıt kitabın güncel durumunu sorgulamaya odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a hegemonic term, the information society establishing the framework of our research is defined by the emergence of a new « intellectual technology » founded on digitized information. This contemporary society, based on information technology, telecommunications and audio-visual elements, has been progressing according to particular social historical and technological aspects within which artificial intelligence and new information and communication technologies have generated new modes of reading by creating new approaches to it, especially during the last decade. In this respect, this master's thesis, conducted in Istanbul, introduces the transformation of reading practices in the context of the information society in the 21st century, as well as the reconsideration of the current position of the paper book by stressing the digital revolution in the cultural and intellectual fields.