Emine Işınsu'nun Sancı isimli eserinin söz varlığı açısından incelenmesi
Ahmet şahin. examination of Emine Işınsu's 'Sancı' in terms of vocabulary
  1. Tez No: 565003
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir toplumun aydın kesimini temsil eden yazarların eserleri sadece yazılı birer belge niteliği taşımamaktadır. Aynı zamanda bu belgeler bir toplumun siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel gibi özelliklerini yansıtması açısından da önemli rol oynamaktadır. Romanların göstermiş olduğu dönemsel özelikler yaşanan dönemdeki dil kullanımını tam manasıyla yansıtmaktadır. Bir yazarın kullanmış olduğu yerli ve yabancı sözcüklerin oranının saptanması, daha da derinliğine girilirse, kullanım sıklıklarının belirlenmesi bakımından bu metinler sağlam veriler oluşturmaktadır. Bu bilgiler ışığında çalışmanın amacı Emine Işınsu'nun“Sancı”adlı eserinin söz varlığı açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda eserde doküman analizi yapılarak, içerik analizi esas alınmıştır. Bulgulardan hareketle“Sancı”adlı eserin söz varlığı açısından çok zengin bir içeriğe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın amacı, önemi ve problem durumu verilmiş; İkinci bölümde, söz varlığı ile söz varlığı ögeleri ve ilgili araştırmalara; Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi verilmiştir. Dördüncü bölümde eserin analizinden elde edilen bulgu ve yorumlara yer verilmiş, elde edilen bulgular çeşitli başlıklar altında sunulmuştur. Ayrıca Emine Işınsu'nun eserlerinin Türkçe öğretimine katkısı ile ilgili bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise daha önceki benzer çalışmaların değerlendirildiği tartışmalar, yorum ve önerilere yer verilmiştir. Araştırmada sonuç olarak söz varlığı açısından yapılan bu çalışmayla bir yazarın romanlarında kullandığı hem Türkçe hem yabancı kökenli sözlüksel birimlerin kullanım sayıları; hem de deyim, atasözü, ikileme, kalıp söz, terim gibi söz varlığının içerdiği temel ögelerden ne kadar yararlanıldığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra sözcüklerin kaynak dilleri incelenerek diğer dillerin Türkçenin ve bir yazarın söz varlığı üzerindeki etkisi de göz önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
The works of the writers representing the intellectuals of a society are not merely written documents. At the same time, these documents play an important role in reflecting the political, economic, social and cultural characteristics of a society. The periodical features of the novels reflect the language use in the current period. In order to determine the ratio of the words used by an author, if they are entered in depth, these texts constitute sound data in order to determine the frequency of use. In the light of this information, it is important to examination of Emine Işınsu's“Sancı”in terms of vocabulary For this purpose, document analysis and content analysis were taken as basis in the work. Based on the findings, it was concluded that 'Sancı eser has a very rich content in terms of vocabulary. In the first part of this study, the aim, importance and problem status of the study are given; In the second part, vocabulary and vocabulary items; In the third section, the method of the study is given. In the fourth chapter, the findings and interpretations obtained from the analysis of the work are presented, the findings are presented under various headings and the findings and comments related to the contribution of Emine Işınsu to Turkish teaching are given. In the fifth chapter, discussions, comments and suggestions where previous similar studies are evaluated are given. As a result of this study, in terms of vocabulary, the number of usage of both Turkish and foreign lexical units used by an author in his novels; as well as idiom, proverb, dilemma, stereotypes, terms, such as the existence of the basic elements of the vocabulary is determined how much is used. In addition, the source languages of the words have been examined and the effect of other languages on the vocabulary of Turkish and a writer has been revealed.