Tilapia oreochromis Mossambicus (Peters, 1852)balıklarının yemlerinde balık yağı yerine yerfıstığı yağı kullanılmasının büyüme performansı, yem değerlendirme, vücut kompozisyonu ve serum biyokimyasına etkisi
The effects of dietary fish oil replacement by peanut oilon growth performance, feed utilization, body composition and serum biochemistry in Tilapia oreochromis Mossambicus (Peters, 1852)
  1. Tez No: 565014
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı; Tilapia balığı (Mozambique tilapia - O. mossambicus) yavrularında balık yağının yerine kısmen veya tamamen rafine edilmemiş yer fıstığı yağı konulmasının büyüme üzerindeki etkileri ile bazı fizyolojik parametrelerini değerlendirmektirÜç farklı deneme grubunda (başlangıç ağırlığı 6.36 ± 0.19 g), 60 gün boyunca izoenerjetik ve izonitrojenik diyetlerle beslenmiş, temel yağ kaynağı olarak balık yağı içeren balık yağının %50'si ve %100'ü yerine rasyona yerfıstığı yağı ilave edilerek 3 farklı deneme yemi hazırlanmıştır (YFY0,YFY50,YFY100). Elde edilen sonuçlar, YFY50 diyeti ile beslenen balıkların diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek ağırlık artışı ve yem verimi göstermiştir (P 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to evaluate the effects of partial or total replacement of fish oil (FO) with unrefined peanut oil (PO) on growth and some physiological parameters of Mozambique tilapia O. mossambicus juveniles. Three triplicate groups (initial weight 6.36±0.19 g) were fed for 60 days with isoenergetic and isonitrogenous diets where FO was replaced with PO in different increments of 50% (PO0, PO50, PO100). The obtained results showed a statistically significantly higher weight gain and feed efficiency of fish fed with PO50 diet than in other two groups (P0.05). At the same time, the hematological and immunological parameters of fish were not affected by the partial or total replacement of FO with PO .