Performance limiting factors in ATM systems
Eşzamansız iletim kipi sistemlerinde performans sınırlayıcı faktörler
- Tez No: 56503
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYAL ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz EŞZAMANSIZ İLETİM KİPİ SİSTEMLERDE PERFORMANS SINIRLAYICI FAKTÖRLER YILDIRIM, Ercan Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüyal ERGÜL Kasım 1996, 137 sayfa Bu tezin ana konusu Eşzamansız İletim Kipi sistemlerinin performansım etkileyen faktörleri incelemektir. Ortak bir tampon kullanılarak bir çok yaylım iletim yapan kaynak bir istatistiksel çoklayıcı vasıtasıyla çoklanmıştır. Tek sınıf trafik durumu için Tekdüzen Vanş ve Servis modeli kullanılarak çeşitli trafik parametrelerinin performans üzerindeki etkileri analitik olarak ve bir simulasyon yapılarak incelenmiştir. İki sınıf trafik durumu için Markov Modülasyonlu Deterministik Süreç metodu uygulanarak, bazı trafik parametrelerinin performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Anahtar parametreler tanımlanmış ve hücre kayıp olasılıklarının bu parametrelere nasıl bağlı olduğuna dair sonuçlar alınmış ve tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Eşzamansız İletim Kipi, Hücre Kayıp Olasılığı, Hücre Gecikmesi, Tekdüzen Varış ve Servis, Markov Modülasyonlu Deterministik Süreç. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE LIMITING FACTORS IN ATM SYSTEMS YILDIRIM, Ercan M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Rüyal ERGÜL November 1996, 137 pages The main subject of this thesis is to investigate the factors that affect the performance of an ATM system. A statistical multiplexer is considered where a number of bursty ON-OFF sources are multiplexed by use of a common buffer. For single class traffic case, applying the method Uniform Arrival and Service model the effect of traffic parameters on the performance is investigated by both analytical methods and performing a simulation. For two-class traffic, Markov Modulated Deterministic Process is applied to see the effect of some parameters on the performance by using analytical methods. Key parameters are identified and results concerning how cell performance depends on these parameters are obtained and discussed. Keywords : Asynchronous Transfer Mode, Cell Loss Probability, Cell Delay, Uniform Arrival and Service Model, Markov Modulated Deterministic Process. iii