Tekstil sektöründe çalışan işçilerin ergonomik riskleri ile kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between ergonomic risks and musculoskeletal disorders of workers in the textile industry
  1. Tez No: 687636
  2. Yazar: SADIK EMRE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tekstil sektöründeki çalışan işçilerin ergonomik risklerini belirlemek ve bu risklerin kas iskelet sistemi rahatsızlıklarıyla arasındaki ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 131 gönüllü tekstil işçisinin katılımı ile yapılan çalışmada, katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Statik ve dinamik çalışma postürü Rapid Entire Body Assessment (REBA) ile değerlendirildi, işçilerin ergonomik riski sayısal olarak değerlendirildi. Cornell Kas İskelet Rahatsızlığı Anketi (CMDQ) ile farklı vücut bölgelerini değerlendiren anket, geçen bir hafta boyunca yaşanan kas iskelet sistemi rahatsızlığının sıklığını, şiddetini ve iş yapmaya olan etkilerini değerlendirildi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Veriler analiz edildiğinde, REBA puan ortalaması 8,96 idi ve çalışanların yüksek riskte çalıştığı saptandı. CMDQ'dan alınan verilere göre ortalama değeri 220 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the ergonomic risks of workers in the textile industry and to investigate the relationship between these risks and musculoskeletal disorders. Method and Materials: The study was conducted with the participation of 131 volunteer textile workers, and the demographic information of the participants was recorded. Static and dynamic working posture with Rapid Entire Body Assessment (REBA) was evaluated, the ergonomic risk of workers was evaluated numerically. Evaluating different body parts with the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ), the questionnaire evaluated the frequency, severity and effects of musculoskeletal discomfort experienced during the past week on work performance. The data were analyzed statistically. Results: When the data were analyzed, the mean REBA score was 8,96 and it was determined that the employees were working at high risk. The average value of the CMDQ was 220, based on data from the regions.