Kekemelik tanısı olan çocuk ve ergenlerde sosyal kaygı ve depresyon düzeylerinin, ailelerin çocuk yetiştirme tutumlarının ve anne babalarındaki psikiyatrik belirtilerin değerlendirilmesi
Evaluating of social anxiety and depression levels in children and adolescents with stuttering, parenting attitudes and psychi̇atri̇c symptoms of thei̇r parents
  1. Tez No: 565063
  2. Yazar: ABDULLAH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kekemelik tanısı olan çocuk ve ergenlerin sosyal kaygı ve depresyon düzeyleri ile ailelerin çocuk yetiştirme tutumları ve anne babalarındaki psikiyatrik belirtilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran ve yapılan psikiyatrik muayenede Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı- 5. Baskına (DSM-5) göre kekemelik tanısı alan 8-18 yaş arası 48 erkek, 17 kız olmak üzere 65 çocuk ve ergen hasta ile yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş 46 erkek, 19 kız olmak üzere 65 sağlıklı çocuk ve ergen çalışmaya alındı. Hasta grubunun komorbid psikiyatrik tanıları DSM-5'e göre belirlendi. Tüm hasta ve kontrol grubundaki çocuk ve ergenlere Sosyal Kaygı Ölçeği ve Kovaks Depresyon Ölçeği doldurtuldu. Tüm katılımcıların ebeveynlerinden, Sosyodemografik Veri Formu, Güçler ve Güçlükler Anketi Ebeveyn Formu (GGA:EB), Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (AHÇYTÖ), Sempton Tarama Listesi (SCL–90-R) doldurması istendi. Bulgular: Kekemelik tanısı olan çocuk ve ergenlerin yaş ortalaması 10.89±2.54, kontrol grubunun yaş ortalaması 11.13±2.32 idi. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05). Kekemelik tanılı çocuk ve ergenlerde başta anksiyete bozuklukları olmak üzere diğer psikiyatrik hastalıkların eşlik etme oranı yüksekti. Çalışmamızın hasta grubundaki çocukların toplam sosyal kaygı puanı, kontrol grubundaki sağlıklı çocuklara göre anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p=0,000). Her iki grubun depresyon ölçeği puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was evaluating of social anxiety and depression levels in children and adolescents with stuttering, parenting attitudes and psychiatric symptoms of their parents. Method: The study included 65 (48 male, 17 female) patients of ages 8-18 who visited the Children and Adolescents' Mental Health and Diseases clinic at Kahramanmaras the Sütcü Imam University Faculty of Medicine Hospital and were diagnosed with Stuttering in their psychiatric examination based on the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – 5th Edition (DSM-5), and 65 healthy individuals (46 male, 19 female) who were age- and sex-matched. The patient group's psychiatric comorbidity diagnosis defined in accordance with DSM-5. Social Anxiety Scale for Children-Revised and Children's Depression Inventory (CDI) was filled out for all children and adolescents in two groups. All applicants parents were requested to fill out a Sociodemographic Data Form, Strength and Difficulties Questionniare-Parent Version (SDQ-PV), Parental Attitude Research Instrument-(PARI), and Symptom Checklist-90-Revised (SCL–90-R), Findings: The mean age of the patient group was 10.89±2.54, while the mean age of the control group was 11.13±2.32. There was no significant difference between the groups in terms of age or gender (p>0.05). The rate of comorbidity of other psychiatric disorders, especially anxiety disorders, was high in children and adolescents with stuttering. In our study, the total social anxiety score of the children in the patient group was significantly higher than in the control group (p=0.000). There was no statistically significant difference between the depression scale scores of both groups (p> 0.05).