Kekemeliği olan 12-18 yaş arası çocuk ve ergenlerin pandemi sürecinde yaşadıkları duygu ve tutum değişimlerinin incelenmesi.
Examination of emotional and attitudinal changes experienced by children and adolescents aged 12-18 with stuttering during the pandemic process
  1. Tez No: 908355
  2. Yazar: ŞEVVAL DİCLE ABAKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kekemelik duygu, davranış ve bilişle alakalı sonuçlara neden olan karmaşık, iletişimi sekteye uğratan, çok unsurlu bir iletişim bozukluğudur. Kekemelik, duygu ve tutumlar ile birlikte ele alınmalıdır. Duygu ve tutumlar ise yaşanan anlara göre değişmektedir. Bu araştırmada, kekemeliği olan 12-18 yaş arasındaki bireylerin pandemi öncesi ve pandemi sonrası duygu ve tutumları incelenmiştir. Araştırmaya kekemeliği olan ancak kekemeliğe ek herhangi bir tanısı bulunmayan 80 kişi dahil edilmiştir. Verilerin toplanması amacıyla demografik bilgi formu ve CALMS-TR değerlendirme aracının afektif bileşen bölümü kullanılmıştır. CALMS-TR ölçeği alt boyutları için normal dağılıma uygunluk analizi Kolmogorov Smirnov testi ile gerçekleştirilmiştir. CALMS-TR Ölçeği alt boyutlarının pandemi öncesi ve sonrası karşılaştırmaları eşlenik örneklem t testi ile karşılaştırılmıştır. Demografik özelliklere göre pandemi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda Wilcoxon testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stuttering is a complex, communication-impairing, multi-component communication disorder that causes consequences related to emotion, behavior, and cognition. Stuttering should be considered together with emotions and attitudes. Emotions and attitudes change depending on the moments experienced. In this study, the emotions and attitudes of individuals aged 12-18 who stutter before and after the pandemic were researched. 80 people who stuttered but did not have any additional diagnosis of stuttering were included in the study. A demographic information form and the affective component section of the CALMS-TR assessment tool were used to collect data. For CALMS-TR scale subscales, normal distribution analysis was performed with the Kolmogorov Smirnov test. Comparisons of CALMS-TR Scale subscales before and after the pandemic were compared with the paired sample t test. Comparisons before and after the pandemic according to demographic characteristics were compared with the Wilcoxon test.