Karpuzda verim ve kaliteyi etkileyen bazı karakterleri kontrol eden lokuslarla ilişkili moleküler markırların tespit edilmesi
Determination of molecular markers associated with locus controlling some characters affecting yield and quality in watermelon
- Tez No: 565075
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
Karpuz bitkisinin ıslahında meyve ve tohum ile ilişkili özellikler ve şeker parametreleri, ıslah seleksiyon kriterleri arasındaki en önemli faktörlerdendir. Moleküler tekniklerinin gelişmesi ile ortaya çıkan ilişki haritalama tekniği ile fenotip ve genotip arasında bağlantı kurularak, fenotip ile ilişkili DNA markırları tespit edilebilmektedir. Bu teknik ile haritalama popülasyonlarının geliştirilmesi gibi uzun zaman alan işlemlere gerek kalmadan, genetik çeşitliliği daha yüksek doğal popülasyonlar kullanılabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında 96 adet karpuz genotipi kullanılarak karpuz bitkisinde, morfolojik ve moleküler karakterizasyon işlemleri gerçekleştirilmiş, karpuza özgü şeker bileşenleri tabloları oluşturulmuş ve karpuz popülasyonunda önemli bazı agronomik özellikler ile ilişkili DNA markırları ilişki haritalama tekniği uygulanarak belirlenmiştir. Genotipler orijin bölgelerine göre gruplandırılarak morfolojik verilerde istatistik analizler gerçekleştirilmiştir. Moleküler karakterizasyon amacıyla iPBS, ISSR ve SSR teknikleri kullanılmıştır. Karpuz genotiplerinde 0.29-0.99 arasında benzerlik katsayıları belirlenmiştir. Karpuz genotiplerinin coğrafi kökenlerinden bağımsız olarak kümelendikleri belirlenmiştir. iPBS, ISSR ve SSR markırları ile yapılan ilişki haritalama sonucunda 5 parametrede en iyi sonucu veren GLM (Q), diğerlerinde ise en iyi sonucu veren MLM (K) ve MLM (K+Q) modeli uygulanmıştır. Tüm karakterle ilgili 8-69 arasında ilişkili markır belirlenmiştir. Regresyon analizlerinde oluşturulan modellerde 2-9 arasında markır tespit edilmiştir. Regresyon modelleri, ilgili karakterleri % 11.3 ile % 84.7 arasında açıklamaktadır. İki adet markırın oluşturduğu modelin verim değerlerini % 68.6, üç adet markırın glikoz değerlerini % 62.8 oranında açıkladığı tespit edilmiştir. Karpuzda ilk kez uygulanan iPBS tekniğinin genetik karakterizasyon ve ilişki haritalama amacıyla kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Karpuz genotiplerinin morfolojik ve şeker parametreleri bakımından geniş, genetik olarak ise dar bir çeşitliliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar haritalama popülasyonu geliştirmeden varolan karpuz genotiplerinde ilişki haritalama yönteminin markır-özellik ilişkisini belirlemede etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In watermelon breeding, fruit and seed-related attributes and sugar parameters constitute the most important selection criteria. Association mapping technique emerged together with development of molecular techniques allowed researchers to set a linkage between phenotype and genotype and to identify phenotype-related DNA markers. In mapping with the aid of this technique, natural populations with a greater genetic diversity can be used without a need for time-consuming processes like generation of populations. In this thesis, 96 watermelon genotypes were used for morphological and molecular characterization of watermelon plants. Watermelon specific sugar compound tables were generated, and DNA markers related to some agronomic traits of watermelon populations were identified with the aid of association mapping technique. Genotypes were grouped based on their origin regions and statistical analyses were performed on morphological data. For molecular characterizations, iPBS, ISSR and SSR techniques were used. Watermelon genotypes had similarity coefficients of between 0.29-0.99. It was observed that watermelon genotypes were clustered independently from geographical origins. The association maps generated with iPBS, ISSR and SSR markers revealed that GLM (Q) model yielded the best outcomes for 5 parameters and MLM (K) and MLM (K+Q) models yielded the best outcomes for the other parameters. For all parameters, 8-69 related marker were identified. In regression analyses, 2-9 markers were identified in generated models. Regression models were able to explain related characters by between 11.3 - 84.7%. Two-marker model was able to explain yield values by 68.6%, three-marker model was able to explain glucose value by 62.8%. It was concluded that iPBS technique, which was used for the first time in watermelon, could reliably be used for genetic characterization and association mapping. It was observed that watermelon genotypes exhibited a large diversity in morphological characteristics and sugar parameters and a narrow diversity in genetic parameters. Present findings revealed that association mapping method for existing watermelon genotypes was an efficient method for identification of marker-trait relationships without generation a mapping population.