Mermer ocağında kullanılan iş makinelerinde oluşan arızaların üretim maliyetine etkisi
Effects of down-times of the machines used in marble quarries on production cost
- Tez No: 565077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında mermer ocaklarında kullanılan iş makinelerinin bakım onarım giderlerinin üretim maliyetine olan etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda dört yıl (2015-2018 ) süresince iş makinelerinin çalışma saatleri, yıllık üretim miktarı, iş makineleri bakım giderleri ve iş makinelerinde meydana gelen arızaları onarmak için yapılan tamirat giderleri hesaplanmıştır. İşletmenin genel giderleri de dikkate alınarak bir metreküp mermer bloğunun üretim maliyeti belirlenmiştir. Elde edilen veriler sayesinde iş makinelerindeki bakım onarım giderlerinin üretim maliyeti içindeki payı hesaplanmıştır. Üretim maliyetinde iş makinesi bakım giderinin ortalama oranı %1,88, onarım giderinin ortalama oranı %7,54, toplamda ise ortalama %9,42 olarak bulunmuştur. Bu sonuca göre arıza giderlerinin maliyete olan etkisinin yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Arızaların oluşumunu önleyici tedbirler alınması maliyeti düşürerek işletmenin kârlılığını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of maintenance and repair expenses of the heavy duty machines used in marble quarrying operations was investigated. In this context, over four years (2015-2018), the work hours of the machines, the annual production amount, construction maintenance costs of work machines and repair costs of work machines have been calculated. Then overall cost per cubic meter block produced was determined by considering the overhead costs of the enterprise. Based on the data collected, the share of maintenance and repair expenses in construction machinery was calculated. While the ratio of maintenance expenses of heavy duty machines was found to be 1,88% in the production cost, the rate of repair expenses was found to be 7,54% and overall ratio was determined as 9,42% , which indicates that cost of technical difficulties has a high influence on the production cost of marble blocks. Taking measures to prevent the occurences of technical difficulties will decrease the production cost and increase the profitability of the company.