Diyabetik retinopatisi olan ve olmayan diabetes mellitus'lu hastalarda işitmenin değerlendirilmesi
Evalution of hearing in diabetes mellitus patients with and without diabetic retinopathy
- Tez No: 565107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MÜJDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diabetes mellitusun mikrovasküler kronik komplikasyonlarından biri olan diabetik retinopatide etkilediği vasküler yapılar ile iç kulaktaki vasküler yapılar gelişimsel ve anatomik olarak benzerlik göstermektedir. Çalışmamızın amacı; proliferatif diabetik retinopatisi olan (PDR), non-proliferatif diabetik retinopatisi olan (NPDR) ve retinopatisi olmayan hastaların işitsel fonksiyonlarının değerlendirilmesidir. Çalışmaya diabetes mellitus (DM) tanısı konmuş 25-45 yaş arası bireyler alındı. Göz muayenesi sonucunda PDR tanısı olan 30 hasta, NPDR tanısı alan 30 hasta, diabetik retinopatisi olmayan 30 DM'li hasta ve 30 normal işiten birey olmak üzere toplam 120 birey değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylere akustik immitansmetri, konvansiyonel odyometri, konuşma odyometrisi ve yüksek frekans odyometrisi yapıldı. Tüm bireylere günlük yaşamında işitme kaybına bağlı yetersizliğin değerlendirilmesi için Amsterdam İşitsel Yetersizlik ve Engellilik anketi (AİEYA) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Vascular structures affected by diabetic retinopathy which is one of the microvascular chronic complications of diabetes mellitus and developmental and anatomical similarities in the inner ear are similar. The aim of our study; was to evaluate the hearing of patients with non-retinopathy and to investigate their effects on auditory functions with proliferative diabetic retinopathy, non-proliferative diabetic ratinopathy. People aged 25-45 years diagnosed with diabetes mellitus included in the study. Thirty patients with PDR, 30 patients with NPDR, 30 patients with DM without diabetic retinopathy , and 30volunteers who has no hearing loss, totally 120 patients were evaluated. (As a result of eye examinition acoustic immitometry, pure tone Audiometry, speech Audiometry and high- frequency Audiometry were performed to all subjects. Amsterdam Inventory for Auditory Disability and Handicap (AIADH) was applied to all inviduals in order to assess the impairtment of hearing loss in their daily life.