Pr0.68Ca0.32-xBixMn03 (x= 0, 0.1, 0.18, 0.26, 0.32) alaşımlarının manyetodirenç ve manyetokalorik özelliklerinin incelenmesi
Magnetoresistance and magnetocaloric properties of Pr0.68Ca0.32-xBixMn03 (x= 0, 0.1, 0.18, 0.26 and 0.32) compounds
  1. Tez No: 565106
  2. Yazar: MELİKE PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde polikristal Pr0.68Ca0.32-xBixMnO3 (x = 0, 0.1, 0.18, 0.26, 0.32) bileşiklerde Bi katkılamanın yapısal, manyetik, manyetokalorik ve manyetodirenç özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. X-ışını analizi, bütün örneklerin ortorombik simetriye sahip olduğunu göstermiştir. Charge-order faz geçişi sadece x=0 numunesi için Tco =200 K sıcaklığında gözlenmiştir. Artan Bi oranı ile daha sonraki örneklerde charge-order geçişinin yok olduğu gözlenmiştir. Artan Bi oranı ile Curie sıcaklığı, doyum manyetizasyonu ve manyetokalorik etkinin azaldığı gözlenmiştir. Curie sıcaklığı ve doyum manyetizasyonundaki azalma Bi katkılanmış örneklerdeki homojen olmayan manyetik taban durumlarına ve double-exchange etkileşmesinin zayıflamasına bağlanmıştır. Manyetik entropi değişimindeki düşüş doyum manyetizasyonunun azalmasına ve örneklerde Bi konsantrasyonuna bağlı olarak faz geçişinin doğasının birinci dereceden ikinci dereceye değişmesine bağlanmıştır. R-T eğrilerinden malzemenin iletken-yalıtkan faz geçişi açıkça gözlenmiştir. %MR değerinin artan Bi oranıyla azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The structural, magnetic and magnetocaloric properties of the polycrystalline Pr0.68Ca0.32−xBixMnO3 (x = 0, 0.1, 0.18, 0.26 and 0.32) samples were studied. X-ray analyses indicated that all samples have a single phase of orthorhombic symmetry. The charge-order transition was observed for the x = 0 sample at TCO = 200 K, and it disappears with further Bi doping of the sample. The Curie temperature, saturation magnetisation and magnetocaloric effect decrease with increasing Bi content. The decrease in Curie temperature and saturation magnetisation was attributed to magnetic inhomogeneity and weakening of double-exchange interaction in the Bi-doped samples. The decrease in mannetic entropy change with increasing Bi content was attributed to decrease in saturation magnetisatio and the nature of phase transition transformed from first order to second order with increasing Bi content. The metal-insulating phase transition of the material clearly seen from R-T curves. % MR was obserwed to decrease with increasing Bi content.