Antik kaynaklar ve epigrafik belgeler ışığında Cappadocia eyaleti başkenti Kaisareia'nın tarihi
History of Kaisareia capital of Cappadocia state in the light of ancient resources and epigraphic documents
- Tez No: 565113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Kappadokia bölgesi yüzölçümü itibariyle diğer Asia Minor bölgelerinden büyük olmasına rağmen Anadolu'da Kappadokia Bölgesi Antikçağ'da içinde pek az sayıda kent devletini barındırması açısından dikkat çekici bir konumda yer almaktadır. Şehirleşmenin sayıca alt seviyede olduğu bölge hakkındaki bilgilerimizi genellikle Roma Dönemi'ne tarihlenen Antikçağ yazarlarından ve yazıtlarından elde etmemiz nedeniyle Kappadokia bölgesi Asia Minor'da en az bilgiye sahip olduğumuz bölgelerden birisi olması ve en önemlisi ise Kaisareia kentinin, Pers döneminde satraplık merkezi, Hellen ve Roma döneminde bölge başkenti olmasına rağmen, kentin bugüne kadar monografik incelemesi üzerine henüz bütüncül bir çalışma yapılmaması nedeniyle, bu alanda eksikliğin tamamlanması amaçlanmıştır. Bu bölgedeki en detaylı epigrafik araştırma Grégoire ve D. French tarafından yapılmıştır. Grégoire kentle ilgili çoğunluğu mezar yazıtı olmak üzere 50 yazıt, D. French de daha çok miltaşları olmak üzere günümüz Kayseri çevresinden 74 yazıt yayınlamıştır. Bunlar dışında bulunan yazıtlar da farklı tarihlerde çeşitli dillerde yayınlanmış epigrafik belgelerden oluşmuş ve toplamda 163 yazıt tespit edilmiştir. Bu yayınların tek bir kaynakda bütüncül bi şekilde toplanması ve daha detaylı incelenmesi adına, kent ile ilgili bilgi veren antik kaynakları (M.S. 3.y.y. sonuna kadar ki) ve epigrafik belgeleri toplanarak ve modern literatürden de faydalanarak Kaisareia kent tarihçesi oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler; Cappadocia, Kaisareia, Caesarea, Mazaka, Eusebeia, Argaios.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the Kappadokia region is larger than other Asia Minor regions in terms of area, the Kappadokia Region in Anatolia has a remarkable position in terms of hosting very few city states in the Antiquity. Due to the fact that we obtain our knowledge about the region where urbanization is inferior in number from Ancient Age writers and inscriptions dated to the Roman Period, Kappadokia region is one of the regions that we have the least information in Asia Minor and the most important is the satrap center of Kaisareia, Hellenic and Roman Period. Although the city was the capital of the region, the monographic examination of the city to date has not been completed yet, so the lack of this area is aimed to be completed. The most detailed epigraphical research in this area was made by Grégoire and D. French. Grégoire found and published 50 inscriptions about the city, the majority of which were grave inscriptions. D. French also published 74 inscriptions, mainly from milestones, from today's Kayseri region. The inscriptions also consist of epigraphic documents published in various languages on different dates, and a total of 163 inscriptions were identified. For the purpose of collecting and analyzing these publications in a single source in a holistic way, Kaisareia city history was created by collecting ancient sources (A.D. 3. y.y. to the end) and epigraphic documents giving information about the city and benefiting from modern literature. Keywords; Cappadocia, Kaisareia, Caesarea, Mazaka, Eusebeia, Argaios