CO2 salınımının makroekonomik değişkenlerle etkileşimi
İnteraction of CO2 emisssions with macroeconomic variables
  1. Tez No: 565129
  2. Yazar: ZEYNEP OYA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Enerji, Kamu Yönetimi, Econometrics, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Enerji kullanımı sonucu önemli ölçüde CO2 emisyonu açığa çıktığı için kirlilik değişkeni olarak CO2 emisyon değeri kullanılarak, gayri safi yurt içi hasıla, doğrudan yabancı yatırımlar, kişi başına düşen enerji tüketimi, ticari dışa açıklık, özel sektöre verilen kredilerin oranı ve piyasa kapitalizasyon oranı modele dahil edilmiştir. Ayrıca modelde 2008 ekonomik krizini temsil eden kukla değişken kullanılmaktadır. Makroekonomik değişkenler ülkelerin kendine özgü ekonomik, siyasal ve sosyal yapısından etkilendiği için, çalışma üç model çerçevesinde ve 1988-2017 dönemleri itibariyle Türkiye ekonomisi açısından incelenmektedir. Bu çerçevede, finansal piyasalar ile çevre kirliliği arasında ilişkiyi temsil etmek için para piyasası ve sermaye piyasası değişkenleri kullanılarak iki ayrı model oluşturulmaktadır. Üçüncü model ile Türkiye ekonomisinde çevresel Kuznets eğrisi hipotezinin geçerliliği araştırılmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular, makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin uzun ve kısa dönemde farklılaştığını ve 2008 ekonomik krizinin karbon emisyonunda anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since significant CO2 emissions are generated as a result of energy use, the CO2 emission value is used as the pollution variable and also gross domestic product, foreign direct investment, per capita energy consumption, commercial openness, the ratio of private sector credits and market capitalization ratio are included in the model. In addition, dummy variable representing 2008 economic crisis is used in the model. Since macroecomic variables are affected by the economic, political and social structure of the countries, the study is examined within the framework of three models and for the periods of 1988-2017 in terms of Turkey's economy. In this framework, two different models are formed by using money market and capital market variables to represent the relationship between financial markets and environmental pollution. The validity of the environmental Kuznets curve hypothesis being investigated in Turkey's economy with a third model. The findings of the study show that the relationship between macroeconomic variables varies in the long and short term, and that the 2008 economic crisis has a significant impact on carbon emissions.