Yabancı unsurlu televizyon program formatlarının korunması
Protection of television programme formats with foreign element
  1. Tez No: 565177
  2. Yazar: BENGİ SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA AYGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde yabancı unsurlu televizyon program formatlarının telif hakkı yolu ile korumasının mümkün olup olmadığı incelenmiştir. İlk bölümde, televizyon program formatı, telif hakkı kavramları tanımlanmış, daha sonra televizyon program formatlarının telif hakkı ya da diğer yollarla korunmasının mümkün olup olmadığı Amerikan, İngiliz, Alman ve Türk hukuku ile uluslararası anlaşmalar kapsamında örnek kararlar ışığında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, yabancı unsur kavramı hakkında genel açıklamalar yapıldıktan sonra, televizyon program formatlarında yabancı unsurun nasıl oluştuğu incelenmiştir. Yabancı unsurlu televizyon program formatlarının hukuk sistemlerinde farklı vasıflandırılmasından doğan vasıf ihtilâflarına ilişkin açıklamalar yapıldıktan sonra fikrî mülkiyet haklarına ve sözleşmelerine uygulanacak hukuk inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether protection of television programme formats with foreign element via copyright is possible or not. The first chapter describes television programme formats, copyright terms. After then, it examines English, American, German and Turkish legal systems whether television programme formats are eligible to obtain copyright protection mechanisms or other protection mechanisms in light of sample court decisions. In second chapter, it gives general explanation about foreign element term and then explains how foreign element occur in television programme formats. It explains qualification conflicts about television programme formats with foreign element arising from different legal systems' classification. Then, it examines applicable law in intellectual property rights and contracts related to intellectual property rights.