Çevresel kirlilik ve ekonomik gelişmişlik ilişkisinde içsellik probleminin incelenmesi: Panel kantil araç değişken yaklaşımı
Examination of the endogeneity problem in the environmental degradation-economic development relationship: Instrumental variable panel quantile regression approach
  1. Tez No: 565190
  2. Yazar: ZEKİYE BETÜL KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM GÜLER KANGALLI UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, çevresel kirlilik ve ekonomik gelişmişlik arasındaki ilişkiyi Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi çerçevesinde farklı gelişmişlik düzeyindeki ülkeler için detaylı olarak incelemektir. Ülke seçim ve sınıflandırılmasında,“İklim Değişikliği Konferansı'nda”belirlenen ülke gruplarından Annex II ve Non-Annex I grupları temel alınmıştır. Bu gruplardan Annex II gelişmiş ülkeleri kapsadığından gelişmiş ülke grubunu, Non-Annex I ise genellikle gelişmekte olan ülkeleri kapsadığından gelişmekte olan ülke grubunu temsil etmektedir. Araştırmada, 1995-2010 dönemi için çevresel kirliliği temsilen bağımlı değişken olarak kişi başına düşen karbondioksit emisyonu (CO2) belirlenmiştir. Açıklayıcı değişkenler olarak ekonomik gelişmişliğin göstergesi olan kişi başına düşen reel gayrisafi yurtiçi hasıla, ticaret hacmi, hizmet sektörü, kentsel nüfus ve fosil yakıt enerji tüketimi verileri alınmıştır. Ayrıca Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi ile ilgili çalışmalarda kişi başına düşen reel gayrisafi yurtiçi hasıla ve ticaret hacmi değişkenleri muhtemel içsel değişkenler olarak tanımlandığından, bu iki değişkenin yerine hata terimleri ile ilişkili olmayan ve bu değişkenleri temsil edecek olan araç değişkenler literatüre ve bazı tanısal testlere göre belirlenmiştir. Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi'nin geçerliliğini farklı gelişmişlik düzeyindeki ülkeler için araştırırken içsellik problemini dikkate alan ve CO2 emisyonu dağılımının farklı dilimleri için ilişkiyi incelemeye izin veren Panel Kantil Araç Değişken (IV-QRPD) yaklaşımı kullanılmıştır. Tahmin sonuçları, gelişmişlik düzeyi farklı olan ve tüm ülkeler için karbondioksit emisyonu dağılımının farklı dilimlerinde ilişkilerin değiştiğini göstermektedir. Bu sonuçlara göre, tüm ülke gruplarında Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi'nin geçerli olmadığı ve çevresel kirlilik ile ekonomik gelişmişlik ilişkisinin genel olarak ters-N biçiminde olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the relationship between environmental pollution and economic development in detail for countries with different development levels within the framework of the Environmental Kuznets Curve Hypothesis. In the classification of country groups, Annex II and Non-Annex I groups which were determined in the Climate Change Conference are taken as the basis. Among these groups, Annex II represents the developed country group as it covers the developed countries, and the Non-Annex I represents the developing country group as it generally covers the developing countries. In the study, as a dependent variable representing the environmental pollution in the period 1995-2010, per capita carbon dioxide emission (CO2) was determined. As the explanatory variables, the real gross domestic product which is the indicator of economic development, trade volume, service sector, urban population, and fossil fuel energy consumption per capita was taken during the study. Besides, since the real gross domestic product and trade volume variables are defined as possible endogenous variables in the studies on the Environmental Kuznets Curve Hypothesis, the valid instrumental variables that will represent these endogenous variables but uncorrelated with error terms are determined according to the literature and specification tests. While the validity of the Environmental Kuznets Curve Hypothesis has been investigated for countries with different development levels, the Panel Quantile Instrumental Variable (IV-QRPD) approach, which takes into account the problem of endogeneity and allows to examine the relationship for different segments of the CO2 emissions distribution, is used. The estimation results show that the relationships change in different segments of the carbon dioxide emission distribution for all countries with different levels of development. According to these results, it can be stated that the Environmental Kuznets Curve Hypothesis is not valid in all country groups and there is generally inverse N-shaped form of the relationship between environmental pollution and economic development.