Penset kullanımının mermi çekirdeklerinin delil olma özelliği üzerine etkileri
The effects of evidence features of bullets in case of use metallic forceps
  1. Tez No: 565196
  2. Yazar: FATİH FAYSAL GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS CANTÜRK, DOÇ. DR. SAİT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ülkemizde ateşli silahların karışmış olduğu adli vakaların çok fazla olduğu açıktır. Bu nedenledir ki bu vakaların aydınlatılmasını sağlayacak olan bulgu/delillerin toplaması prosedürleri son derece önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda bir otopside vücutta kalmış mermi çekirdeklerinin metalik pensetler ile toplanması halinde bu yanlış uygulamanın sonuçları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bununla beraber literatürde deneysel olarak daha önce çalışılmamış olan farklı iki disiplini ilgilendiren balistik bulgu/delillere yaklaşım tarzının önemi ortaya koyulması da amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen deneylerinde iki farklı çapta tabanca ve her bir tabancanın çapına uygun altmış beşer fişek kullanılmıştır. Her bir tabancadan altmış beşer adet mermi çekirdeği elde edilmiştir. Her bir çap için beşer adet mermi çekirdeği kontrol grubu olarak KG9 ve KG765 şeklinde kodlanarak ayrılmıştır. Her bir çap için geriye kalan altışar adetlik mermi çekirdeği ise deney grubu (DG) olarak kodlanarak ikiye bölünmüştür. İlk otuz adedi 1DG9 ve 1DG765 olarak, ikinci otuz adedi ise 2DG9 ve 2DG765 olarak kodlanmıştır. Daha önce oluşturulan ortamın içinden 1DG9 ve 1DG765 kodlu mermi çekirdekleri dişli penset ile 2DG9 ve 2DG765 koldu mermi çekirdekleri ise dişsiz penset toplanarak yanlış otopsi uygulamaya yönelik deney yapılmıştır. Oluşan penset izi alanları (bozulma alanları) Leica FSC Mukayese Makroskobu ve LAS v.4.7 yazılımı marifetiyle ölçülerek elde edilen veriler yaklaşık (~) olarak mm2 cinsinden belirlenmiştir. Deneylerin sonucunda DG mermi çekirdekleri mukayese makroskobu ile incelenerek üzerlerinde oluşan penset izi/izleri (bozulma alanı) tespit edilerek fotoğraflanmıştır. Her bir DG için hesaplanan penset izleri ortalama değeri, referans silindirik yanal alan değerine oranlanmıştır. Ayrıca elde edilen veriler Spss© istatistik yazılımı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları tablolar ve grafikler ile sunulmuştur. Deneyler, ölçümler ve testler sonucunda; Penset izleri 1DG9'nin %57'sinde, 1DG765'nin %73'ünde, 2DG9'nin %80'inde ve 2DG765'nin %63'ünde tespit edilmiştir. En büyük bozulma alanı değeri; 1DG9 için ~6,866 mm2, 1DG765 için ~% 0,962 mm2, 2DG9 için ~10,716 mm2 ve 2DG765 için ~2,008 mm2'dir. Bununla beraber dişsiz penset, dişli pensete göre daha fazla bir bozulma alanı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
It is clear the number of cases where firearms are included in our country is very high. Therefore, the procedures for the recovery of evidence that will help to clarify these cases are the utmost importance. In this context, the results of this misapplication were tried to be evaluated in case of keeping with the bullets that were left in the corpse by using metallic forceps in an autopsy. Nonetheless, it was also aimed to reveal the importance of the approach to the ballistic findings/evidence which interests two different disciplines that were not empirically studied in the literature until now. In the experiments performed, two different pistols and sixty-five cartridges suitable for the caliber of each pistol were used. Sixty-five bullets were obtained from each pistol. For each caliber pistols, five bullets were coded as control group KG9 and KG765. The remaining sixty of each caliber of the bullet is divided and encoded into two as the experimental group (DG). It was encoded the first thirty as 1DG9 and 1DG765 and the second thirty as 2DG9 and 2DG765. 1DG9 and 1DG765 encoded bullets through forceps with teeth and 2DG9 and 2DG765 encoded bullets through without teeth forceps were recovered in the place constructed before like wrong autopsy practice. Comprised the forceps traces (deterioration areas) were measured by using the Leica FSC Comparison Macroscope and LAS v.4.7 software and the data were gotten approx. (~) in terms of mm². In the result of the experiments, the DG's bullets examined by comparison macroscope for the forceps traces (deterioration area) comprised of them by detecting were photographed. The mean value of the forceps traces was calculated for each one DG compared to the reference cylindrical lateral area values. In addition, the data were analyzed by Spss© statistical software. Analysis results are presented with tables and graphs. As a result of tests, measurements, and tests; The forceps traces were detected in 57% of 1DG9, 73% of 1DG765, 80% of 2DG9 and 63% of 2DG765. The highest deterioration area value is ~6,866 mm² for 1DG9, ~0,962 mm² for 1DG765, ~10,716 mm² for 2DG9 and ~2,008 mm² for 2DG765. However, without teeth forceps has more deterioration area than teeth with forceps.