Clostridium perfringens epsilon toksoid içeren aşılarda mdck hücre hatlarında toksisite analizi ile potensin belirlenmesi
Determination of potency in vaccines containing clostridium perfringens epsilon toxoid with a toxicity analysis in mdck cell lines
  1. Tez No: 565205
  2. Yazar: AHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Clostridium perfringens tip B ve tip D tarafından salgılanan epsilon toksin başta koyun ve keçilerde, daha az olarak da sığırlarda enteroroksemiye neden olan ve bütün dünyada yaygın görülen bir enfeksiyondur. Hastalığın hızlı ve şiddetli seyretmesi nedeniyle mücadelede aşılamalar ön plana çıkmaktadır. Genellikle farklı klostridial komponentlerin bir araya gelmesiyle polivalan hazırlanmış bu grup aşıların potens testleri, çok sayıda deney hayvanı kullanımını esas alan Toksin Nötralizasyon testi (TNT) ile yapılmaktadır. TNT'nin hayvan refahı ve metot doğrulama çalışmaları açısından dezavantajları olan bir test olması nedeniyle, uluslar arası standartlarda revizyonlar yapılması da dahil, alternatif metotların geliştirilmesi ve uygulanması teşvik edilmektedir. Bu amaçla serolojik tabanlı farklı in vitro metotlar uygulanabilmekle birlikte, bu testlerde kullanılan antijen, antikor ve referans standartların saflaştırılması ve standardizasyonu halen önemli bir sorun olarak durmaktadır. Bu bakımdan hücre kültürü analizleri klostridial aşıların potens testlerinde olası alternatifler içinde görülmektedir. Bu gereklilikler göz önünde tutularak epsilon toksoid içeren aşılar ile immunize edilen tavşan serumlarında fare TNT ile Madin-Darby Canine Kidney (MDCK) hücre kültürlerinde sitotoksisite analizi ile antitoksin miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epsilon toxin generated by Clostridium perfringens types B and D is the cause of enterotoxemia disease which is widely seen around the world in sheep, goats and to a lesser ETXent cattle. As it has a fast and severe course, vaccination has priority in disease prevention. Potency testing of these polyvalent vaccines with different Clostridial components are carried out with Toxin Neutralisation Test (TNT) using a large number of laboratory animals. As TNT has disadvantages regarding animal welfare and method validation studies, development and application of alternative methods including revisions in international standards are recommended. Although various serology based in vitro tests may be used for this purpose, purification and standardization of antigen, antibody and reference standards used in these tests still remain an important problem. From this perspective, cell culture analyses are conferred to be among possible alternatives for the potency testing of Clostridial vaccines. Taking these necessities into consideration, antitoxin amounts were determined with mouse TNT and cytotoxicity test in Madin-Darby Canine Kidney (MDCK) cell cultures in sera from rabbits immunized with vaccines containing epsilon toxoid.