Meleis'in geçiş teorisine göre uygulanan hemşirelik yaklaşımlarının menopoza özgü yaşam kalitesine etkisi
Effect of nursing approaches according to meleis' transition theory on menopausal specific quality of life
- Tez No: 565210
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TEZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Meleis'in Geçiş Teorisi'ne göre uygulanan hemşirelik yaklaşımlarının menopoza özgü yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Ankara Altındağ Belediyesi'ne ait Karapürçek-2 Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi'ne başvuran kadınlar, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden ve katılım kriterlerini sağlayan 32 deney, 32 kontrol grubu kadın oluşturmuştur. Çalışmaya başlamadan önce deney ve kontrol gruplarında yer alacak kadın sayısını belirlemek amacıyla güç analizi yapılmıştır. Kadınlar deney ve kontrol gruplarına basit randomizasyon yöntemiyle dağıtılmıştır. Deney grubuna Meleis'in Geçiş Teorisi'ne göre yapılandırılmış menopozal dönemde yaşam kalitesini arttırmaya yönelik beş haftalık, haftada iki saat süren hemşirelik yaklaşımları uygulanmış, kontrol grubuna girişim yapılmamıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli kurum izni, etik izin ve kadınlardan yazılı onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Sürekli değişkenler için ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenlerin sunumu için frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin istatistiksel değerlendirmesinde kikare testi kullanılmıştır. İki grubun karşılaştırılması amacıyla parametrik test koşullarının sağlandığı değişkenler için Student's t testi, parametrik test koşullarının sağlanmadığı durumlarda ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Deney grubuna uygulanan eğitim programının etkililiğini değerlendirmek amacıyla“Tekrarlı Ölçümler İki Faktörlü Varyans Analizi”kullanılmıştır. Tüm testlerin analizinde p değeri
Özet (Çeviri)
This is a randomized controlled experimental study aimed to determine the effect of nursing approaches on menopause-specific quality of life according to Meleis' Transition Theory.The population of the study consisted of women who applied to the Menopause School of Karapürçek-2 Women's Education and Culture Center belonging to the Altındağ Municipality of Ankara. The sample consisted of 32 experimental and 32 control group women who accepted to participate in the study. Before starting the study, it was analyzed to determine the number of women in the experimental and control groups. Women were distributed to the experimental and control groups by simple randomization method. The experimental group was given five-week, two-hour nursing approaches to improve the quality of life in the structured menopausal period according to Meleis' Transition Theory. There was no intervention in the control group. Personal Information Form and Menopause Specific Quality of Life Scale were used to collect data. In order to carry out the research, the necessary permission, ethics permission and written consent were obtained from women. SPSS 21 package program was used to evaluate the data. Mean and standard deviation for continuous variables and frequency and percentage values were used for the presentation of categorical variables. Chi-Square test was used for statistical evaluation of categorical variables. In order to compare the two groups, Student t test was used for the parametric test conditions and Mann-Whitney U test was used when the parametric test conditions were not met. "Repeated Measurements Two-Factor Analysis of Variance una was used to evaluate the effectiveness of the training program applied to the experimental group. In the analysis of all tests, p value